Ministar visokog obrazovanja u talibanskoj vladi prekinuo je u četvrtak ćutanje zbog svoje odluke da ženama zabrani upis na univerzitete.
Nida Mohammad Nadim rekao je da je izdao dekret ranije ove nedelje kako bi izbegao mešanje polova na univerzitetima i zato što veruje da su neki predmeti koji se predaju prekršili principe islama.
OVO JE NAJNOVIJA VEST. Sledi prethodna priča AP-a.
Turska i Saudijska Arabija postale su poslednje zemlje sa muslimanskom većinom koje su osudile odluku talibanskih vlasti da zabrane ženama da pohađaju univerzitete, dok je oko dvadesetak žena organizovalo protest na ulicama Kabula u četvrtak.
Kao još jedan znak domaćeg protivljenja, nekoliko avganistanskih igrača kriketa osudilo je zabranu univerziteta. Kriket je veoma popularan sport u Avganistanu, a igrači imaju stotine hiljada pratilaca na društvenim mrežama.
Talibanski vladari u zemlji su ranije ove sedmice naredili ženama širom zemlje da prestanu da pohađaju privatne i javne univerzitete, što je stupilo na snagu odmah i do daljnjeg.
Oni tek treba da javno govore o zabrani niti reaguju na globalnu reakciju na nju, iako je portparol Ministarstva visokog obrazovanja Ziaullah Hašmi rekao u tvitu u četvrtak da će ove nedelje biti održana konferencija za novinare kako bi se objasnio taj potez.
Uprkos tome što su u početku obećavali umerenije pravilo koje poštuje prava žena i manjina, talibani su uveliko primenili svoje tumačenje islamskog zakona, ili šerijata, otkako su preuzeli vlast u avgustu 2021.
Zabranili su devojčicama da pohađaju srednju i srednju školu, zabranili ženama da rade u većini oblasti i naredili im da u javnosti nose odeću od glave do pete. Ženama je takođe zabranjen ulazak u parkove i teretane. U isto vreme, avganistansko društvo, iako uglavnom tradicionalno, sve više prihvata obrazovanje devojčica i žena u poslednje dve decenije.
Najnovije osude zabrane univerziteta stigle su iz Turske i Saudijske Arabije.
Turski ministar inostranih poslova Mevlut Čavušoglu rekao je u četvrtak da zabrana nije „ni islamska ni humana“.
Govoreći na zajedničkoj konferenciji za novinare sa svojim jemenskim kolegom, Čavušoglu je pozvao talibane da preinače svoju odluku.
„Kakva šteta ima u obrazovanju žena? Kakvu štetu to čini Avganistanu?“ rekao je Čavušoglu. „Postoji li islamsko objašnjenje? Naprotiv, naša religija, islam, nije protiv obrazovanja, naprotiv, podstiče obrazovanje i nauku.”
Saudijska Arabija, koja je do 2019. sprovodila stroga ograničenja na putovanja, zapošljavanje i druge ključne aspekte njihovog svakodnevnog života, uključujući vožnju, takođe je pozvala talibane da promene kurs.
Saudijsko ministarstvo spoljnih poslova izrazilo je „čuđenje i žaljenje“ zbog toga što je avganistanskim ženama uskraćeno univerzitetsko obrazovanje. U saopštenju kasno u sredu, ministarstvo je navelo da je ta odluka „zapanjujuća u svim islamskim zemljama“.
Prethodno je ovu odluku osudio i Katar, koji je sarađivao sa talibanskim vlastima.
U glavnom gradu Kabulu, oko dvadesetak žena marširalo je u četvrtak ulicama, skandirajući na Dariju za slobodu i jednakost. „Sve ili ništa. ne bojte se. Zajedno smo“, skandirali su.
Na video snimku koji je dobio Asošiejted pres, jedna žena je rekla da su talibanske bezbednosne snage upotrebile nasilje kako bi rasterale grupu.
„Devojke su tučene i bičevane“, rekla je ona. „Sa sobom su doveli i vojne žene koje su bičevale devojke. Pobegli smo, neke devojke su uhapšene. Ne znam šta će se dogoditi.”
Nekoliko avganistanskih igrača kriketa pozvalo je da se zabrana ukine.
Igrač Rahmanullah Garbaz je u tvitu rekao da je svaki protraćen dan obrazovanja bio dan protraćen u budućnosti zemlje.
Drugi igrač kriketa, Rašid Kan, napisao je na Tviteru da su žene temelj društva. „Društvo koje ostavlja svoju decu u ruke neznalicama i nepismenim ženama ne može očekivati da njegovi članovi služe i da vredno rade“, napisao je on.
Još jedan iskaz podrške studentima došao je na Medicinskom univerzitetu Nangarhar. Lokalni mediji su izvestili da su studenti napustili u znak solidarnosti i odbili da polažu ispite dok se ženama ne vrati pristup univerzitetu.
Devojčicama je zabranjeno da idu u školu nakon šestog razreda od povratka Talibana.
U severoistočnoj provinciji Takhar, tinejdžerke su rekle da su ih talibani u četvrtak naterali iz privatnog centra za obuku i rekli im da više nemaju pravo da studiraju. Jedan učenik, 15-godišnji Zuhal, rekao je da su devojke tučene.
Druga, 19-godišnja Mariam, rekla je plačući: „Ovaj centar za obuku bio je naša nada. Šta ove devojke mogu da urade? Bili su puni nade i dolazili su da uče. Zaista je šteta. (Talibani) su uzeli sve naše nade. Zatvorili su škole, univerzitete i centar za obuku, koji je bio veoma mali.”