Švajcarsko društvo trenutno ne traži da se ljudima dozvoli da se identifikuju kao treći pol ili da uopšte nemaju pol u javnim evidencijama, ocijenila je vlada zemlje. Uvođenje takve opcije bi podrazumevalo značajne zakonske i upravljačke promene, napominje se.
Ovo su zaključci koje je donelo Švajcarsko savezno veće u izveštaju napisanom kao odgovor na predloge parlamenta i objavljenom u sredu. Takva promena bi imala dugosežne posledice, navodi se u dokumentu, iako se o tom pitanju „jedva razgovaralo” u zemlji.
Tradicionalni binarni sistem, u kojem je svakom građaninu dodeljen ili „muško“ ili „žensko“ po rođenju, „i dalje je snažno usidren u švajcarskom društvu“, navodi se, a uslovi za njegovu izmenu „ne postoje“. U prilog toj proceni navodi se izveštaj nacionalne etičke komisije iz 2020.
Ako bi se uvela treća opcija, Švajcarska bi morala da izvrši mnoge promene u svojim federalnim i kantonalnim zakonima, dodala je vlada, misleći na 26 država koje čine zemlju, a koje imaju veliku autonomiju. Konkretno, zakoni koji regulišu obaveznu vojnu službu su zasnovani na polu, napominje se.
Švajcarske vlasti bi takođe morale da reorganizuju različite registre i prilagode način na koji se prikupljaju statistički podaci kako bi se prilagodili novom rodnom sistemu, saopštila je vlada.
Neke evropske zemlje, uključujući Njemačku i Austriju, dozvoljavaju građanima da izaberu „treći pol“ ili odbijaju da identifikuju svoj pol u pravnim dokumentima.