Odbor o izboru članova DIK-a: „Određena neslaganja o tome pripada li jedno mjesto GP URA ili BS-u“

Odbor o izboru članova DIK-a: „Određena neslaganja o tome pripada li jedno mjesto GP URA ili BS-u“

Na sjednici Administrativnog odbora raspravlja se o izboru devet članova Državne izborne komisije (DIK), kao i imenovanju savjetnika potpredsjednika Skupštine.

Predsjedavajuća Jelena Nedović je podsjetila da je ta sjednica više puta odlagana i da je Odbor pozvao parlamentarne stranke da predlože članove i zamjenika članova DIK-a.

Nedović je istakla da se Odbor više puta obraćao predsjedniku Skupštine, kolegijumu i svim članovima da se pravne praznine riješe, a „da li je postignut dogovor, reći će današnje glasanje“.

„Klub poslanika PES-a predložio je Radisava Drobnjaka i Marka Šljukića za članove, a Jovana Milića i Predraga Kovačevića za zamjenike članova. Klub poslanika Nove srpske demokratije (NSD) predložio je Velja Čađenovića za člana, a klub poslanika Demokratske narodne partije (DNP) Miloša Giljena za zamjenika člana. Klub poslanika Demokrata predložio je Velizara Kaluđerovića za člana, a Vladimira Čađenovića za zamjenika. Klub poslanika Demokratske partije socijalista (DPS) predložio je Veru Mijatović i Natašu Pešić za članice, a Pešić je predložena i za sekretarku. Klub poslanika Socijaldemokrata (SD) predložio je Aleksandra Jovićevića za člana, a Aleksandra Mitrovića za zamjenika. Klub poslanika Bošnjačke stranke (BS) predložio je Harisa Mekića i Amera Dacića za članove, a Mirsadu Bošnjak za zamjenicu. Klub poslanika Građanskog pokreta (GP) URA predložio je Ljiljanu Jokić Kapa za članicu, a Albanski Forum Antona Ljuljđuraja“, nabrojala je Nedović.

Ana Novaković Đurović (URA) je podsetila da je prethodna sjednica prekinuta do postizanja dogovora i aktuelizovanja ovog pitanja. Ona je kazala da njena partija smatra da ima pravo na člana odbora kao opoziciona partija koja ima četiri poslanika.

Nedović je odgovorila da u trenutnom sazivu DIK-a Pokret za promjene (PzP) ima člana, a PES nema.

Novaković Đurović je istakla da je sadašnji predlog da član iz GP URA bude umjesto člana iz BS, što je prema njenom mišljenju, pravno neutemeljeno.

Damir Gutić (BS) je rekao da je prethodna sjednica bila prekinuta od strane većine, a da njegova partija treba da ima jednog člana kao druga najjača opoziciona partija, a jednog zamjenika kao najjača manjinska stranka.

On je istakao da, i ukoliko Administrativni odbor izglasa člana iz BS, on je nezadovoljan, jer to nije nešto što im daje Odbor, već nešto što ih sljeduje po zakonu.

Nedović je objasnila da se oko tri od četiri mjesta koja pripadaju opoziciji nema sporenja, ali da postoje određena neslaganja kome pripada četvrto – GP URA ili BS.

Poslanik SNP Bogdan Božović je kazao da je njegova partija, da bi bili konstruktivni, promijenila svoj predlog za člana OIK-a usljed primedbe DPS, a da je danas predlog DPS-a Nataša Pešić za koju postoje sumnje da je dovedena u DIK da se proglase rezultati parlamentarnih izbora 2016. godine, te da će zbog toga on biti uzdržan prilikom glasanja za listu članova.

Govoreći o predlogu da jedan član iz redova opozicije bude iz BS, Vladislav Bojović (DNP) je ocijenio da je važno obezbijediti punu reprezentativnost, a da nije u skladu sa tim da GP URA nema nijednog predstavnika, a da neki subjekti koji imaju manje poslanika imaju i člana i zamjenika, te da će zbog toga glasati za to da GP URA ima člana, ali i dodao da ni on neće glasati za zbirnu listu zbog Nataše Pešić.

Simonida Kordić (NSD) je objasnila da je problem što zakon predviđa da članove delegira lista, a da je URA bila na listi sa partijom koja je danas na vlasti.

„BS crpi pravo na člana po dva osnova – kao opoziciona stranka druga po snazi i kao manjinska stranka“, kazala je Kordić i dodala da je ta stranka prešla cenzus od tri odsto, te da nije po manjinskom ključu ušla u parlament.

Ipak, ona je istakla da je teško napadati pravo BS da ima člana kao druga najjača opoziciona stranka, ali i da prije izbira nisu mogli znati kakav će rezultat ostvariti.

Mihailo Anđušić (DPS) je rekao da nikad ne bi glasao protiv liste na kojoj se nalazi predlog njegove partije.

On je istakao da je problem mogao biti riješen „džentlmenskim dogovorom“ Demokrata i GP URA, da su oni kao koalicija sa SD-om dogovorili odmah, ali i da će biti uzdržani prilikom glasanja za spornog člana iz redova opozicije

Duško Stjepović (Demorkate) je ocijenio da situacija nije ista kao sa DPS-om i SD-om, jer bi se moglo desiti da član bude iz vlasti, a zamjenik iz redova opozicije, te da je zbog toga nemoguće napraviti tu vrstu dogovora.

Gutić je kazao da mu nije jasno zašto je stavljena dilema URA ili BS, a ne recimo URA ili DPS.

Novaković Đurović je istakla da ma prethodnoj sjednici nije određen rok do kad se mora postići dogovor.

Boris Mugoša je kazao da je osnovni tekst zakona iz 1998. godine, te da je krajnje vrijeme da se donese novi.

On je objasnio da sa razlogom liste, a ne partije biraju članove, ali i da su mu dva pravnika dali dva tumačenja problematike, te da on iz poštovanja prema kolegama iz BS i GP URA ne može zauzeti stav koji je pristup pravilan.

Nikola Camaj (AF) je kazao da je zakon na strani BS, a da se u predloge drugih lista nemaju pravo miješati.

Stjepović je ocijenio da je pravno nemoguće napraviti dogovor zbog toga što bi, na taj način, član iz redova vlasti imao zamjenika iz redova opozicije.

Novaković Đurović je odgovorila da oni ne traže člana na osnovu dobre volje, već na osnovu zakona.