Proizvođač popularne video igre Fortnite platiće 520 miliona dolara kazne i povraćaja novca za rešavanje pritužbi koje se tiču privatnosti dece i njegovih metoda plaćanja koje su navele igrače na nenamerne kupovine, saopštili su u ponedeljak američki savezni regulatori.
Federalna trgovinska komisija postigla je nagodbu za rešavanje dva slučaja protiv Epic Games Inc., koji je doprineo uspehu Fortnite-a u poslednjih pet godina da postane moćna kompanija za video igre.
520 miliona dolara pokrivenih nagodbom sastoji se od 245 miliona dolara povrata novca korisnicima i kazne od 275 miliona dolara za prikupljanje ličnih podataka o Fortnite igračima mlađim od 13 godina bez obaveštavanja njihovih roditelja ili dobijanja njihovog pristanka. To je najveća kazna ikada izrečena za kršenje pravila FTC-a.
„Epic je koristio podrazumevana podešavanja koja su invazivna na privatnost i obmanjujuća interfejsa koji su prevarili korisnike Fortnite-a, uključujući tinejdžere i decu“, rekla je predsednica FTC Lina Kan u izjavi.
Čak i prije nego što je nagodba objavljena, Epic je u saopštenju naveo da je već uveo niz promena „kako bi osigurao da naš ekosistem ispunjava očekivanja naših igrača i regulatora, za koje se nadamo da će biti koristan vodič za druge u našoj industriji. Kompanija Cari, Severna Karolina, takođe je tvrdila da se više ne bavi praksama koje je označio FTC.
245 miliona dolara povrata novca kupcima ići će igračima koji su postali žrtve takozvanih „tamnih obrazaca“ i praksi naplate. Tamni obrasci su obmanjujuće onlajn tehnike koje se koriste da se korisnici podstaknu da rade stvari koje nisu nameravali da urade.
U ovom slučaju, „Fortnite-ova kontraintuitivna, nedosledna i zbunjujuća konfiguracija dugmadi dovela je do neželjenih naplata na osnovu pritiska na jedno dugme“, rekao je FTC.
Igrači bi, na primer, mogli da se naplaćuju dok pokušavaju da probude igru iz režima spavanja, dok je igra bila na ekranu za učitavanje, ili pritiskom na dugme u blizini kada jednostavno pokušavaju da pregledaju stavku, kaže se.
„Ove taktike su dovele do stotina miliona dolara neovlašćenih naplata za potrošače“, saopštio je FTC.
Epic je rekao da je pristao na nagodbu FTC-a jer želi „da bude na čelu zaštite potrošača i pruži najbolje iskustvo našim igračima“.
„Nijedan programer ne kreira igru sa namerom da završi ovde“, rekao je Epic.
Tokom protekle dve godine, Epic je takođe bio uključen u pravnu bitku visokog profila sa Appleom u pokušaju da ukloni barijere koje štite prodavnicu aplikacija za iPhone, koja se pojavila kao jedno od najvećih svetskih centara za e-trgovinu tokom poslednjih 14 godine. Nakon što je Epic uveo drugačiji sistem plaćanja u okviru svoje aplikacije Fortnite u avgustu 2020., Apple je izbacio video iz prodavnice aplikacija, što je pokrenulo tužbu koja je pokrenuta prošle godine.
Federalni sudija presudio je uglavnom u korist kompanije Apple, delom zato što je prihvatila tvrdnju proizvođača iPhone-a da je njegova ekskluzivna kontrola nad prodavnicom aplikacija pomogla u zaštiti bezbednosti i privatnosti potrošača. Na presudu je trenutno uložena žalba, a odluka se očekuje u nekom trenutku sledeće godine.