Peter Pelegrini (48) položio je danas zakletvu kao predsjednik Slovačke na ceremoniji održanoj uz pojačanu bezbjednost poslije pokušaja atentata na njegovog bliskog saveznika, populističkog slovačkog premijera Roberta Fica prije mjesec dana.
Na specijalnoj sjednici Parlamenta održanoj u sjedištu Slovačke filharmonije Pelegrini je u govoru pozvao na nacionalno jedinstvo.
„Mi smo jedna nacija, jedno društvo, jedna Slovačka“, rekao je on.
On je šesti predsjednik Slovačke od kada je stekla nezavisnost poslije raspada Čehoslovačke 1993. godine.
Pelegrini (48) pobijedio je prozapadnog karijernog diplomatu Ivana Korčoka u drugom krugu predsjedničkih izbora 6. aprila. Njegova pobjeda učvrstila je vlast premijera Fica, pošto su on i njegovi saveznici dobili kontrolu nad strateškim funkcijama u zemlji.
Pelegrini je naslijedio Zuzanu Čaputovu, prvu ženu na mjestu šefa države, koja je čvrsto podržavala susjednu Ukrajinu u borbi protiv ruske invazije. Ona se nije kandidovala za drugi mandat na tom uglavnom ceremonijalnom mjestu.
Fico nije danas bio na svečanosti pošto se oporavlja od ranjavanja 15. maja u mjestu Handlova gdje je pozdravljao pristalice. Napadač je uhapšen.
Ficova ljevičarska partija Smer pobijedila je na parlamentarnim izborima 30. septembra prošle godine na proruskoj i antiameričkoj platformi.
Pelegrini koji je za snažnu ulogu države predvodio je ljevičarsku partiju Glas koja je bila treća na parlamentarnim izborima, i pridružila se vladajućoj koaliciji sa Ficom i ultranacionalističkom Slovačkom nacionalnom strankom.
Kritičari strahuju da će Slovačka pod Ficom odustati od prozapadnog kursa i slijediti pravac Mađarske pod popuplističkim premijerom Viktorom Orbanom.
Nova vlada odmah je prekinula svu isporuku oružja Ukrajini. Hiljade ljudi su više puta protestovale širom Slovačke zbog Ficove proruske politike i planova da izmijeni krivični zakon i preuzme kontrou nad javnim medijima.
Pelegrini koji je postao predsjednik Parlamenta poslije izbora nije nikad dovodio u pitanje Ficovu politiku.
Predsjednik Slovačke, zemlje od 5,4 miliona stanovnika, bira premijera poslije parlamentarnih izbora, prima zakletve nove vlade i imenuje sudije Ustavnog suda. Predsjednik može da ulaže veto na zakone, mada Parlament može da poništi veto sa prostom većinom, i podnosi ih na procjenu Ustavnom sudu. Šef države takođe ima prva da pomiluje osuđenike.
Vlada predvođena premijerom ima najviše izvršnih ovlašćenja.