Jednakost i ravnopravnost među polovima u Crnoj Gori postoji samo u teoriji, ali ne i u praksi, jer su podaci na terenu zapanjujući budući da više od 50 odsto stanovništva čine žene, kazala je u emisiji Dobro jutro Crna Goro na TVCG1 Mehdina Kašić-Šutković iz Građanske alijanse, komentarišući analizu te NVO pod nazivom „Zastupljenost žena pripadnica manje brojnih naroda u društvenom životu Crne Gore“.
Podaci, naime, pokazuju da je u posljednja tri sastava crnogorske vlade zabilježen rast učešća žena u izvršnoj vlasti.
„Podaci koje smo prikupili i obradili bili su prije nego se formirala 43. Vlada Crne Gore. Tako da kada uzmemo u obzir 37, 38. i 39. Vladu Crne Gore možemo reći da je bila samo jedna žena, dakle to je nakon obnove nezavisnosti Crne Gore. Dok u 40, 41. i 42. Vladi imamo situacije da su bile četiri žene, s tim da u 40. i 41. Vladi imali smo samo jednu ministarku bez portfelja koja je bila pripadnica manje brojnih naroda“, kazala je Kašić-Šutković.
Ona je saopštila da sudijsku ulogu u našoj zemlji ima 151 sutkinja, od čega je samo 11 pripadnica manje brojnih naroda.
„Kad su u pitanju opštine, imamo situaciju da su od 25 opština u Crnoj Gori samo tri žene na poziciji predsjednice opštine, od čega samo jedna iz reda manje brojnih naroda“, istakla je Kašić-Šutković.
Napominjući kako od ukupnog broja poslanika u crnogorskom parlamentu (81) sjedi samo 30 odsto žena, ona kaže da je situacija zabrinjavajuća, te da se mora učiniti kako bi se ta praksa prekinula.
„Posebno ako uzmemo u obzir da su pripadnice manje brojnih naroda duplo diskriminisane, prije svega jer su žene, a onda jer su pripadnice manje brojnih naroda“, istakla je Kašić-Šutković.
Ona kaže da bi sve žene trebalo ohrabrivati da se prijavljuju na više pozicije kojima odgovaraju njihove lične kompetencije, a sve u cilju osnaživanja žena.