Zapad pokušava da do oktobra u Gruziji realizuje novi „majdanski“ scenario u cilju stvaranja novog žarišta napetosti u blizini ruskih granica, izjavio je za ruske medije zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Mihail Galuzin.
„Vidimo pokušaje Zapada da eskalira situaciju u Gruziji u kontekstu parlamentarnih izbora predviđenih za oktobar. Ne isključujemo da je cilj pokušaj realizacije ‘majdanskog’ scenarija smjene vlasti kako bi se stvorilo još jedno žarište napetosti u blizini ruskih granica“, istakao je on.
Prema njegovim rečima, Sjedinjene Američke Države i zemlje Evropske unije vrše besraman pritisak na mnoge suverene zemlje, a ovoga puta Zapad je odlučio da se dotakne Gruzije u vezi sa razmatranjem zakona „O transparentnosti stranog uticaja“, iako u samim SAD i drugim zemljama svjetske „manjine“ već postoje ili se razmatraju mnogo strože norme o ovoj temi.
„Iz Brisela i Vašingtona uslijedile su licemjerne optužbe zbog ‘podrivanja demokratije, neusklađenosti sa ‘evropskim i ‘evroatlantskim vrijednostima’, kao i prijetnje primjenom personalnih sankcija, blokiranja ‘evroatlantske perspektive’ Gruzije, oduzimanja statusa Tbilisiju kandidata za članstvo u EU i suspendovanje bezviznog režima za građane Gruzije“, naveo je on.
Galuzin je takođe skrenuo pažnju na učestvovanje ministara inostranih poslova Litvanije, Estonije i Islanda u uličnim protestima u Tbilisiju sredinom maja.
„Ovo je teško ocijeniti drugačije nego kao otvoreno miješanje u unutrašnja pitanja nezavisne države. Sve su to odbojni primjeri neokolonijalne prakse nametanja svoje volje zemljama čiji suverenitet pokušavaju da ograniče“, poručio je on.
Zvaničnik je poručio da je Rusija zainteresovana za stabilan demokratski razvoj Gruzije i da se, za razliku od SAD i EU, ne miješa u unutrašnja pitanja suverenih država.
Prethodno je gruzijski premijer Irakli Kobahidze ocijenio da je posle dva pokušaja revolucije u Gruziji 2020-2021, a zatim 2022. godine i nakon što je mnogo toga bilo pokvareno prethodnih godina u odnosima Tbilisija i Vašingtona, potrebno revidiranje odnosa dvije zemlje.
Parlament Gruzije je 28. maja nakon sedmočasovne rasprave nadglasao veto predsjednice zemlje Salome Zurabišvili i usvojio ga u originalnoj verziji. Za dokument su glasala 84 poslanika, a protiv su bila četiri. Dokument je usvojen uprkos protestima koji u Tbilisiju i većim gradovima traju skoro mjesec i po dana, kao i prijetnjama iz SAD i Evropske unije.
Sjedinjene Američke Države osudile su odluku gruzijskog parlamenta i zaprijetile posledicama, dok Evropska unija razmatra odgovor.