Ovo su idealni dani da napravite ukusan, osvježavajući, domaći sok od biljaka kojih ima na svakom koraku, a među njima posebno mjesto zauzima kopriva.
Kopriva raste gotovo svuda, ali ako je berete, gledajte da to bude što dalje od zagađenih područja.
Najznačajnije je napomenuti da kopriva sadrži izuzetno velike količine gvožđa, što je samim tim čini savršenim saborcem protiv anemije.
Pored gvožđa, kopriva je bogata mineralima poput kalcijuma, magnezijuma, fosfora i sicilijuma.
Najbogatija je vitaminom C, međutim vitamin C se obradom u najvećoj meri gubi, a koprivu u svježem obliku gotovo je nemoguće konzumirati, naročito kada se napomene potencijalni problem sa probavnim sistemom koji uzimanje svježe koprive može izazvati.
Poseduje antibakterijska, antivirusna, protivupalna, diuretička svojstva, smanjuje bol i zaustavlja krvarenje. Vitamini A, B2, B5 i K, u kombinaciji sa karotenom, lecitinom i brojnim amino-kiselinama, bjelančevinama i ugljenim hidratima čine koprivu sjajnom biljkom za mnoge zdravstvene probleme.
Ubrzavanjem izlučivanja tečnosti iz organizma utiče na regulaciju krvnog pritiska, stimuliše rad jetre i pankreasa, pomaže kod oralnih infekcija, kao i oboljenja poput ekcema, akni i opadanja kose.
Pored svega, pomaže kod nesanice i nervoze.
Recept za sok od koprive
Sastojci:
– 40 vrhova mlade koprive
– 1 kg limuna
– 4 l vode
– šećer po ukusu
Priprema:
Ubranu koprivu dobro operite u hladnoj vodi nekoliko puta. U blenderu sameljite što sitnije i ostavite da odstoji u posudi.
Dobro operite limun s korom, isjeckajte ga na četvrtine i izmiksujte u blenderu.
Usitnjenu koprivu i limun pomiješajte, prelijte vodom, dodajte limuntus i dobro promiješajte, penosi Zadovoljna.rs.
Mješavinu prekrijte krpom i ostavite da odstoji 24 časa. Onda koprive i limun procedite i dodajte šećer po ukusu. Ostavite da odstoji uz povremeno miješanje. Kada se šećer rastopi, možete da napravite sok.
U frižideru u staklenoj flaši sok koristite sedam dana ili zaledite u plastičnim teglama u frizu.