Gas azot-suboksid ili azot-oksid prvenstveno se koristi u medicini, kao sredstvo za anesteziju kod stomatoloških intervencija i porođaja
Podstiče na smeh posle nekoliko udisaja.
Lako dostupan i sve češće korišćen na žurkama.
Zove se gas azot-suboksid, a popularno se naziva gas smejavac .
Koristi se u medicini kod manjih hirurških i stomatoloških procedura, ali lekari upozoravaju da prekomernim uzimanjem može biti štetan po zdravlje.
Promrzline na usnama, nosu i grlu, ukoliko se udiše direktno zbog izuzetno niske temperature, poremećaj ravnoteže ili oštećenja tkiva pluća ako se udiše bez adekvatnog smanjenja pritiska, samo su neke od posledica upotrebe ovog gasa bez profesionalnog nadzora, nabraja Aleksandra Bah Đorđević sa Farmaceutskog fakulteta u Beogradu.
„Dugotrajna upotreba može da dovede do nedostatka vitamina B12, koji je ključan za pravilno funkcionisanje nervnog sistema.
„Vremenom se razvija i psihička zavisnost, odnosno korisnik oseća sve jaču i snažniju potrebu da ga redovno koristi kako bi doživeo euforiju, što dovodi do sve češće i prekomerne upotrebe, povećavajući rizik od brojnih zdravstvenih posledica, poput dugoročnog oštećenja mozga“, dodaje ona za BBC na srpskom.
Dok je u nekim državama, poput Velike Britanije, zabranjen, u Srbiji još nije na listi kontrolisanih psihoaktivnih supstanci.
„Zato i nemamo precizne podatke u kojoj meri se zloupotrebljava u našoj zemlji i nema specifične bezbedne količine ovog gasa kada se koristi izvan kontrolisanog medicinskog okruženja“, napominje Bah Đorđević.
Gas azot-suboksid ili azot-oksid prvenstveno se koristi u medicini, kao sredstvo za anesteziju kod stomatoloških intervencija i porođaja.
Ginekološko-akušerska klinika u Nišu , najvećem gradu na jugu Srbije, prva je klinika u zemlji koja je u leto 2023, uvela mogućnost da porodilje koriste ovaj gas tokom porođaja, umesto epidurala, jer umanjuje bolove.
Američka akademija za dečiju stomatologiju smatra ga „efikasnom tehnikom u redukciji anksioznosti i bola kod pacijenata dečijeg uzrasta“, ispričao je ranije za BBC na srpskom doktor Vladimir Koković.
Mnoge intervencije kod „malih pacijenata“ izvode se uz njegovu primenu, dodao je.
Gas smejavac ima primenu i u prehrambenoj industriji kao propelant (pogonsko gorivo) i pakovni gas, dok se u automobilskoj industriji koristi u nekim vozilima za povećanje snage motora, kao što su trkački automobili, kaže Aleksandra Bah Đorđević.
„Ova široka upotreba ukazuje koliko je važan u medicini, stomatologiji i mnogim industrijama, ali naglašava i potrebu za regulacijom i oprezom kako bi se osigurala njegova bezbedna upotreba i izbegla zloupotreba“, dodaje.
Na društvenim mrežama je poslednjih godina sve više snimaka sa žurki gde ljudi udišu gas iz balona ili kanistera.
„Često se kombinuje sa alkoholom ili drugim psihoaktivnim supstancama usled čega mogu da se jave nesvestica, konfuzija i druge ozbiljne zdravstvene komplikacije.
„Nedostatak vitamina B12 stvara neurološke probleme poput slabosti, otežanog hodanja i dugoročnog oštećenja nervnog sistema, a mogu se razviti i depresija ili psihoza“, objašnjava Bah Đorđević.
Šestog marta 2020. godine ukrajinski šampion u šahu, dvadesetsedmogodišnji Stanislav Bogdanovič i njegova devojka, Aleksandra Vernigora, tek punoletna, pronađeni su mrtvi u stanu u Moskvi, a ispostavilo se da su otrovani upravom gasom za smejanje.
Prema pisanju medija , pronađeni su sa balonima u kojima je bio gas nitratni oksid.
Poslednjih nekoliko godina, masovno se zloupotrebljava kao rekreativna droga u Americi i Zapadnoj Evropi.
U Velikoj Britaniji je do 2023. proizvodnja, prodaja ili uvoz azota suboksida bila nezakonita, ako bi se koristio za psihoaktivne efekte.
Prodavcu, za kog bi se utvrdilo da je neoprezno prodavao ovaj gas, pretila bi neograničena novčana kazna ili šest meseci zatvora.
Kazne nisu bile propisane za pojedince uhvaćene sa ovom supstancom.
G as smejavac je od 8. novembra 2023 , u Engleskoj na listi C zabranjenih psihoaktivnih supstanci, zbog čijeg posedovanja može da se odgovara pred zakonom.
Na istoj listi su anabolički steroidi (hormoni koji se prepisuju ako kasni pubertet kod dečaka) i neki lekovi za smirenje.
Masovna zloupotreba gasa smejavca počela je jer je lako dostupan i jeftin.
Prodaje se u metalnim kanisterima, odakle se gas udiše ili se pune baloni, te se tako konzumira.
Njegova upotreba je porasla tokom pandemije kovida-19, postajući jedna od supstanci najčešće zloupotrebljenih, posebno među mladima uzrasta od 16 do 24 godine.
U aprilu 2024 , doneta je presuda da je 24-godišnja studentkinja Elen Merser preminula u februaru 2023, od prekomerne količine unetog azot-suboksida.
Umrla je pre nego što je posedovanje supstance za ličnu upotrebu postalo nelegalno. U februaru 2024. Tomas Salton postao je prvi čovek koji je završio u zatvoru zbog posedovanja i namere da isporučuje azot-oksid.
Osuđen je na četiri meseca zatvora.