Dio zaposlenih u Biblioteci Stevan Samardžić u Pljevljima organizovao je danas ponovo ispred zgrade opštine jednosatni štrajk upozorenja zbog kako tvrde nezakonitih radnji rukovodstva te javne ustanove.
Ponovo su zatražili hitnu smjenu članova Savjeta bilbioteke Milutina Petrovića. Milice Brašanac i Aldina Kordića “zbog ćutanja uprkos obaviještenosti o nezakonitom činu potpisivanja Aneksa II između Nemanje Stanimirovića(koji je u međuvremenu podnio ostavku) i direktorice Bojane Đačić.
Zaposleni su apelovali na odbornike i odborničke klubove da ne daju saglasnost na Odluku o izboru Đačić za direktoricu biblioteke. Odbor za izbor i imenovanje nedavno je predložio da se Đačić izabere za direktoricu.
U obraćanju javnosti su naveli da su njihovi protesti “unekoliko urodili plodom” da je predsjednik Savjeta Biblioteke Nemanja Stanimirović podnio ostavku.
„Nije nam drago što je jedan mlad čovjek zloupotrijebljen i „uvučen“ u vrstu odgovornosti kojoj nije dorastao i bezakonje koje mu je podmetnuto, ali ima u Savjetu i onih koji to iskustvo imaju, a time i nesumnjivu odgovornost za nastalu situaciju. Ipak, mi smo jasno tražili smjenu predsjednika i članova Savjeta zbog nezakonitog rada, što znači da je trebalo da djeluje i da se oglasi organ koji je njima nadređen, a to je Sekretarijat za kulturu, socijalna i druga pitanja. Time što to nije učinio, nezakonito djelovanje postaje i protivzakonito, dakle, svjesno ignorantsko i uzurpatorsko na štetu jedne ugledne ustanove i stručnih lica zaposlenih u njoj. Na naš zvaničan poziv pomenutom Sekretarijatu nismo dobili odgovor na istom nivou, ali jesmo u nastavku izrazite i uvredljive protivzakonite produktivnosti oličene u daljem uzurpiranju finansijskih sredstava i radnog prostora Biblioteke. Tako je večeras, dok je osamdeset posto stručnog kadra u štrajku, pomenuti Sekretarijat suorganizator književne promocije, u prostorijama naše čitaonice”navodi se u izjavi za javnost grupe radnike.
Zbog svega toga, kako ističu, prinuđeni su da nastave svoje “djelovanje u vidu štrajka i drugih oblika javnog istupanja, kako bismo pomogli da se rad Biblioteke uvede u legitimne tokove”.
“Obraćali smo se, i nastavićemo to da činimo, različitim ustanovama kojih se tiču problemi na koje ukazujemo. Na toj strani, nažalost, uočavamo neprimjereno neoglašavanje Ministarstva kulture i medija koje je nadležno za oblast kojom se bavimo. Zato je veoma važno da na naše apele i inicijative nije ostalo gluvo ni Osnovno tužilaštvo u Pljevljima, kao ni Ministarstvo javne uprave, čiji su organi potvrdili naše sumnje u nezakonito funkcionisanje već pomenutih organa Biblioteke. Iako smo činjenice proistekle iz obavljenog nadzora njihovih službi dali na uvid javnosti Crne Gore, tek sveobuhvatni inspekcijski nadzor koji predstoji može dati kompletan uvid u prozivzakonito funkcionisanje Biblioteke sa posebnim osvrtom na period od 14. decembra prethodne godine do danas. Kako smo obaviješteni, krivične prijave koje je podnio dio zaposlenih u Biblioteci, rezultirale su određenim istražnim radnjama, a značajna novina je u tome da je od strane službi pod ingerencijom Ministarstva javne uprave takođe podnijeta prijava. Ovi momenti značajno usložnjavaju situaciju počinilaca protivzakonitih djela i drastično sužavaju njihov manevarski prostor. Sve se to preslikava na ljude koji o ovom pitanju treba da odluče u Skupštini Pljevalja”, navodi se u zajedničkoj izjavi koju su potpisao predsjednik Štrajkačkog odbora Danko Radovanović i članovi, Sofija Jelovac, Ivana Cvijetić, Ljiljana Vraneš, Marija Knežević i Milija Knežević.