NVO „Juventas“ u ime Platforme „U pravo vrijeme“, koja okuplja više nevladinih organizacija, pozvao je nadležne institucije da preduzmu hitne korake u pokretanju postupka smjene umjetničkog direktora Nikšćkog pozorišta Janka Jelića, koji nije dozvolio izvođenje predstave „IzloŽene“ Nezavisne teatarske scene Bunt koja se bavi temama rodne ravnopravnosti i nasilja nad ženama.
„Njegova odluka nije samo pogrešna, već je i društveno neprihvatljiva, vrijeđa sve žrtve femicida, sve žene koje su žrtve nasilja i diskriminacije. Prema Godišnjem izvještaju o radu sudova za prekršaje na predmetima iz oblasti Zakona o zaštiti od nasilja u porodici za 2023. godinu, proizilazi da su sudovi za prekršaje u toku 2023. godine imali u radu 2.311 predmeta iz oblasti Zakona o zaštiti od nasilja u porodici, dok su kod drugih sudova donesene 253 osuđujuće presude za krivično djelo nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici.
Jelić osim što ima skandalozne stavove, ne ispunjava uslove da bude umjetnički direktor Nikšićkog pozorišta. Na mjesto umjetničkog direktora Nikšićkog pozorišta, prema Pravilniku o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji, može biti postavljeno lice koje je afirmisano u oblasti pozorišne i filmske umjetnosti, što Jelić nije“, navodi se u saopštenju Platforme „U pravo vrijeme“.
Dodaje se i da je Jelić prekršio brojne zakone, međunarodne akte i strategije, te da Ministarstvo kulture i Nikšićko pozorište moraju imati adekvatan odgovor, ukoliko istinski ne podržavaju stav Jelića.
„Jelić je prekršio Zakon o zabrani diskriminacije, Konvenciju o eliminaciji svih oblika diskriminacije žena – CEDAW (1979), Konvenciju Savjeta Evrope o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici), Povelju o osnovnim slobodama u Evropskoj uniji i druge“, stoji u saopštenju.
Iz Platforme „U pravo vrijeme“ su pozvali Nikšićko pozorište da obavijesti javnost da li je u skladu sa članom 13b Zakona o rodnoj ravnopravnosti, u okviru programa stručnog osposobljavanja i usavršavanja zaposlenih ili na drugi način obezbijedilo edukaciju zaposlenih o postizanju rodne ravnopravnosti, odnosno ostvarivanju prava po osnovu rodne ravnopravnosti.
Dodaju i da Ministarstvo za ljudska i manjinska prava treba da naloži Nikšićkom pozorištu obavljanje ovakve obuke.
„Član 33a istog zakona kaže da će se Novčanom kaznom u iznosu od 500 eura do 5.000 eura kazniti se za prekršaj pravno lice, ako…: 2) ne obezbijedi edukaciju zaposlenih o postizanju rodne ravnopravnosti (član 13b)“, zaključuje se u saopštenju.