Tokom prva dva mjeseca 2024. godine službenici crnogorske policije izdali su ukupno 5.929 prekršajnih naloga u ukupnom iznosu od 289.930 eura , zbog nevezivanja sigurnosnog pojasa u automobilu, saopšteno je iz Uprave policije (UP) za portal Kolektiv.me.
Od navedenog iznosa, do 21. marta 2023. godine, plaćeno je 73.684 eura što predstavlja 25,42%.
Zakonom o saobraćaju Crne Gore, jasno su predviđene novčane kazne za sve koji ne koriste sigurnosni pojas na način koji je predvidio prizvođač automobila.
„Zakonom su predviđene novčane kazne u iznosu od 50 eura do 90 eura za prekršaj: vozač i/ili putnici u motornom vozilu u kojem su ugrađeni, odnosno postoje mjesta za ugradnju sigurnosnih pojaseva, koji u saobraćaju na putu ne koriste sigurnosni pojas na način koji je predvidio proizvođač vozila“, objasnili su iz UP za portal Kolektiv.me.
A koliko smo svjesni važnosti korišćenja sigurnosnog pojasa svaki put kada sjednemo u automobil?
Naime, procjene stručnjaka za saobraćajnu bezbjednost su da je sigurnosni pojas u vozilu zaslužan za spašavanje života ljudi , a brojke se mjere u milionima, i to širom svijeta.
Kako su pokazala neka od ranijih istraživanja, vezivanje sigurnosnog pojasa kada ste u automobilu, smanjuje rizik od teških povreda u saobraćajnih nesrećama, i to čak za 70 %.
O važnsti korišćenja sigurnosnog pojasa, naglašavaju i iz Uprave policije .
„Veoma je bitno da vozači budu svjesni važnosti pravilne upotrebe sigurnosnih pojaseva, jer se upotrebom pojaseva smanjuje mogućnost smrtnog ishoda za oko 50-60%“ , zaključili su iz UP za portal Kolektiv.me.