Predsjednik Francuske Emanuel Makron zauzima najradikalnije stavove u evropskom establišmentu o potrebi slanja trupa u Ukrajinu, Kremlj prati ovu retoriku, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
„Vidimo različita gledišta sa različitim nijansama u evropskom političkom establišmentu. Istovremeno, vidimo da, vjerovatno najradikalnije stavove zauzima predsjednik Makron, koji je inicijator diskusije o potrebi slanja stranih vojnih kontingenata u Ukrajinu. Pomno pratimo svu ovu retoriku“, rekao je Peskov.
Portparol je dodao da su dobri odnosi između lidera zemalja ranije pomagali u rešavanju složenih pitanja, ali da Rusija sada ne vidi takvu političku volju među aktuelnim evropskim političarima.
„Dobri konstruktivni lični odnosi uvijek mogu pomoći u rešavanju međudržavnih pitanja. I to su više puta dokazivali bivši kancelar (Gerhard) Šreder i predsjednik Rusije (Vladimir) Putin. U vrijeme kada je Šreder bio na čelu svoje zemlje, to je pomagalo da se riješe najteža pitanja i osigura napredak u razvoju bilateralnih odnosa. Nažalost, sada ne vidimo takvu političku volju među aktuelnim političarima i ne čujemo takve riječi od njih“, zaključio je Peskov.
Podsjetimo, predsjednik Francuske je krajem februara, na pres konferenciji posle sastanka posvećenog podršci Ukrajine, izjavio da se ne može isključiti mogućnost slanja snaga u Ukrajinu, mada o tome nema konsenzusa među evropskim liderima.
U Kremlju su nakon toga poručili da u slučaju ulaska zapadnih snaga u Ukrajinu neće biti riječ o vjerovatnoći, već o neizbježnosti direktnog sukoba Rusije i NATO.
Makronova izjava o mogućem slanju trupa u Ukrajinu naišla je na oštre kritike brojnih partnera u NATO-u, uključujući Njemačku, kao i političkih snaga u Francuskoj. Lideri francuskih partija optužili su Makrona da uvlači Pariz u sukob i da je neozbiljan, zamjerivši mu što se o ovim pitanjima nije konsultovao sa parlamentom. Istovremeno, Makronovu agresivnu retoriku podržali su predstavnici baltičkih država, kao i poljski ministar spoljnih poslova Radoslav Sikorski.
Ranije je bivši njemački kancelar Gerhard Šreder izjavio da bi njegovo prijateljstvo sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom moglo da igra ulogu u pregovaračkom procesu o sukobu u Ukrajini. Šreder je naglasio da rešenje sukoba u Ukrajini vidi samo za pregovaračkim stolom i nije isključio mogućnost da bi njegovo lično prijateljstvo sa ruskim predsednikom moglo da odigra pozitivnu ulogu u tome.