Durković-Perović: Manje ambulante polako zatvarati, u planu građenje velikog Doma zdravlja u City kvartu

Durković-Perović: Manje ambulante polako zatvarati, u planu građenje velikog Doma zdravlja u City kvartu

U Podgorici usluge primarne zdravstvene zaštite pružaju kako veći domovi zdravlja kao što su Blok V, Konik, Zlatica, Stari aerodrom, Stara varoš, Nova varoš, tako i mali objekti kao što su Zeta, Tuzi, Jerevanska, ali i 11 seoskih ambulanti. Na čelu ovako kompleksne zdravstvene ustanove kakva je Dom zdravlja Glavnog grada odnedavno se nalazi direktorica dr Dragana Durković Perović.

“Nigdje u svijetu nemate da se prostorno širi primarna zdravstvena zaštita, ali eto, kod nas je stanje takvo kakvo jeste. Svaka ta ambulanta bi trebala adekvatno da bude opremljena. U tom smislu kažem da veliki domovi zdravlja imaju adekvatnu opremu i mogu da pruže jednu kompletnu uslugu, te treba razmišljati u tom smjeru da se manje ambulante trebaju polako zatvarati s obzirom na to da sad imamo u planu građenje velike zdravstvene ustanove u City kvartu. Za taj Dom zdravlja već postoji projekat, zemljište, parcela je već određena i trebalo bi da se brzo krene sa radovima,” navela je Durković – Perović.

Ovakav složen sistem zahtijeva kvalitetan medicinski kadar, te će i ove godine u Domu zdravlja biti obavljana kontinuirana medicinska edukacija na nivou cijele Crne Gore.

“Imamo vrlo kvalitetan i visoki i srednji medicinski kadar, što ne znači da nećemo raditi na usavršavanju, zbog toga i postoji naš edukativni centar. Ove godine, kao i prošle, ćemo u saradnji sa Ministarstvom zdravlja organizovati kontinuiranu medicinsku edukaciju u našem Centru za naučno istraživački rad gdje će se organizovati kvalitetna predavanja za doktore i sestre uz niz praktičnih vježbi.”

Od samog imenovanja za vršiteljku dužnosti direktorice Doma zdravlja, krajem januara, dr Durković-Perović se već susrela sa velikim profesionalnim izazovima. U prvi plan se isticala nestašica biohemijskih reagensa za laboratorijsku dijagnostiku, ali je taj problem uspješno otklonjen.

“Unazad desetak dana naša laboratorija radi punim kapacitetom tako da naši pacijenti mogu da odrade sve analize koje su dostupne u Domu zdravlja. Veliki je broj analiza u našoj laboratoriji, to bude oko 700 na dnevnom nivou i 18.000 godišnje, što je jako puno. Tu su analize od izabranih doktora, sekundarnog nivoa, specijalista, tercijalnog nivoa, iz privatnog sektora, drugih opština, tako da je velika gužva u našoj laboratoriji i ja se nadam da ćemo racionalnije koristiti biohemijske reagense da ne bi bili nedostatni,” kazala je direktorica.

Sa velikim gužvama nemaju problem samo laboratorije, već i cijeli sistem Doma zdravlja.

“Mi smo pretrpani velikom administracijom tako da jedan pacijent može da ostane i po pola sata tražeći termine, i u suštini dolazi do gužve. To se dešava jer nismo svi umreženi na nivou Crne Gore, tako da ne možemo da vidimo sve izvještaje i sve laboratorijske nalaze. Radimo na tome, imali smo niz sastanaka sa Ministarstvom zdravlja da se ti problemi prevaziđu, da se svi uvežemo. Kada bi se sa nas makla ta administracija mislim da gužvi u domovima zdravlja ne bi bilo,” kazala je Durković-Perović.

Kako bi se Dom zdravlja unaprijedio i kako bi se izbjegli navedeni problem direktorica je okupila visoko edukovan kadar.

“Moja vizija je da imamo izgradnju tog novog objekta, gdje ćemo biti svi na jednom mjestu, što će za građane biti mnogo lakše. Nadam se da neće dolaziti do onakvih situacija kakva me je sačekala sa početka, te da ćemo se truditi da sve što bude trebalo za Dom zdravlja bude na vrijeme osigurano,” podvukla je doktorica.