Oružani napad na Centralnu banku na Haitiju

Oružani napad na Centralnu banku na Haitiju

Bezbjednosne snage u Haitiju su ubile tri čovjeka dok su odbijale oružani napad na zgradu Centralne banke u glavnom gradu Port-o-Prensu, prenosi agencija Frans pres.

Centralna „Banka Republike Haiti“ (BRH) jedna je od malobrojnih institucija koje još rade u poslovnoj četvrti grada, koja je pod opsadom naoružanih grupa posljednje tri nedjelje.

Naoružana grupa je u ponedjeljak napala tu zgradu, ali ih je potisnulo obezbjeđenje Banke zajedno s policijom i vojskom – rekao je jedan zaposleni za Frans pres. Naveo je da su poginula tri ili četiri napadača, a da je ranjen jedan čuvar Banke.

Banka je juče na mreži X objavila da je duboko zahvalna obezbjeđenju i policiji.

Haiti je od kraja februara potonuo u masovno nasilje uz zahtjev za promjenu vlasti, a naoružane grupe su između ostalog iz najvećeg zatvora oslobodile hiljade zatvorenika. Ipak, tamošnje stanje se još ne naziva građanskim ratom.

Premijer Ariel Anri je na pritisak susjednih karipskih zemalja i SAD prošle nedjelje prihvatio da podnese ostavku i dozvoli formiranje prelazne vlade.

UNICEF – Agencija UN za djecu, dala je mračnu procjenu situacije u Haitiju, navodeći u nedjelju da su tamo gotovo scene iz filma „Pobješnjeli Maks“ i upozorila da je nastala glad jer su prodavnice odavno opljačkane, uvoza nema, a zbog masovnog nasilja humanitarne agencije ne mogu da dostave pomoć.

U dijelu Haitija je na snazi policijski čas, a vanredno stanje u cijeloj zemlji formalno traje do 3. aprila.

SAD i države EU su evakuisale diplomatsko osoblje.

Naoružane grupe koje vlast naziva „kriminalcima“, kontrolišu čitave djelove zemlje, uključujući 80 odsto glavnog grada. Optužene su za brojne zločine, ubistva, silovanja i otmice za otkupnine.

Pošto je aerodrom Port-o-Prensa i dalje zatvoren, misija UN u Haitiju je prošle nedjelje saopštila da će što prije uspostaviti „vazdušni most“ između Haitija i susjedne Dominikanske Republike helikopterom da bi se olakšalo dostavljanje humanitarne pomoći.

Glavna luka je zatvorena od 7. marta zbog „sabotaže i vandalizma“, što otežava isporuku međunarodne pomoći.

Oružanu borbu za preuzimanje vlasti u Haitiju, siromašnoj državi u Karibima, predvodi Džimi Šerizije (48), bivši policajac, a potom bandit s nadimkom „Barbeque“ (Roštilj) jer je sklon spaljivanju onih koji mu pružaju otpor.

„Nećemo lagati ljude govoreći da vodimo mirnu revoluciju“ – rekao je on novinskoj agenciji Rojters u utorak. „Mi nemamo mirnu revoluciju. Vodimo krvavu revoluciju“.

U intervjuima Šerizije sebe poredi s Martinom Luterom Kingom – Mlađim, Malkolmom Iksom, Fidelom Kastrom, čak i s Robinom Hudom, ali je prije svega obožavalac haićanskog diktatora Fransoa „Papa Doka“ Duvalijea, koji je čvrstom rukom vladao od 1957. do 1971. godine.

Oružje, vozila i policijske uniforme koje koriste Šerizijeove snage su po organizaciji „InSight Crime“ koja istražuje organizovani kriminal, nabavljene uz pomoć najviših zvaničnika vlasti predsjednika Žovenela Moisea, ubijenog 2021.

Od 11. oktobra 2022. Šerizije i njegove snage blokiraju snabdijevanje Haitija gorivom iz najvećeg terminala, te su UN ocenile da su „njegove akcije direktno doprinijele ekonomskoj paralizi i humanitarnoj krizi“ u toj zemlji koja je dovelo do toga da se masovno nezadovoljstvo pretvori u oružanu pobunu.

Haićanska policija je u subotu objavila da je upala u sjedište Šerizijeve grupe i ubila nekoliko njegovih ljudi.