Redovna fizička aktivnost pozitivno utiče na različite kognitivne funkcije.
Istraživači su istraživali različite faktore, od neurohemikalija do promjena u cerebralnom krvotoku, ali im je nedostajao konačan odgovor o tome kako vježbanje poboljšava kognitivnu brzinu.
Novo istraživanje objavljeno u „The Journal of Physiology“ baca svijetlo na dugo raspravljano pitanje o tome kako vježbanje poboljšava kognitivne performanse.
Istraživanja otkrivaju da dopamin, neurotransmiter i hormon koji se često povezuje sa zadovoljstvom i motivacijom, ima ključnu ulogu u ovom procesu.
Konkretno, istraživanja pokazuju da se nivoi dopamina povećavaju tokom vježbanja, povezujući se sa bržim vremenom reakcije, omogućavajući jasnije razumijevanje odgovora mozga na fizičku aktivnost.
Dopamin, ključni neurotransmiter u mozgu, dugo je proučavan u kontekstu kognitivne kontrole i kontrole ponašanja.
Promijenjeni nivoi ovog hormona su očigledni u različitim neurološkim poremećajima i poremećajima ponašanja, što ga čini centralnim za razumijevanje kognitivnog zdravlja.
Istraživanja su pokazala da akutna fizička aktivnost stimuliše oslobađanje dopamina u mozgu, što je u korelaciji sa poboljšanim kognitivnim performansama, prenosi Novi list.
Ovaj odnos između vježbanja, oslobađanja dopamina i kognitivnog poboljšanja bio je osnova za ovo istraživanje.
„Znamo da kardiovaskularne vježbe poboljšavaju kognitivne performanse, ali do sada tačni mehanizmi koji su u osnovi ovog procesa nisu rigorozno proučavani kod ljudi. Koristeći nove tehnike snimanja mozga, uspjeli smo da ispitamo ulogu dopamina u poboljšanju funkcije mozga tokom vježbanja, a rezultati su zaista obećavajući“, ističu istraživači.