Muškarci stariji od 19 godina bi dnevno trebalo da uzimaju 3,7 litara tečnosti, dok bi žene trebalo da uzimaju 2,7 litara tečnosti.
Koliko puta ste čuli da ne treba da pijete hladnu vodu ili hladne napitke? Ili da je bolje da voda bude mlaka? Da li je to istina i da li nam hladna voda stvarno smeta?
Prvo, treba reći da nam je voda, hladna ili ne, neophodna za život. Njena osnovna funkcija je da nas održava dobro hidriranim i omogućava odvijanje fizioloških procesa koji su neophodni za život. Ona pomaže da održavamo temperaturu tijela normalnom, oslobađamo se toksina putem urina, održavamo zglobove funkcionalnim, štitimo osjetljiva tkiva i ima mnoge druge funkcije u tijelu.
Prema preporukama, muškarci stariji od 19 godina bi dnevno trebalo da uzimaju 3,7 litara tečnosti, dok bi žene trebalo da uzimaju 2,7 litara tečnosti.
Naravno, ovo se odnosi na ukupnu tečnost koju treba da unesemo, i kroz vodu i napitke, ali i putem hrane. Takođe, ove preporuke se odnose na situacije kada vrijeme nije jako toplo i kada je fizička aktivnost koju imamo uobičajena. Ukoliko gubimo više tečnosti putem znoja, onda preporučeni unos treba povećati. Postavlja se i pitanje da li možemo da unesemo previše tečnosti. To je moguće, ali je izuzetno rijetko. Opisani su slučajevi kada su maratonci na trkama unosili prevelike količine obične vode (preporučen je unos sportskog pića koje u sebi sadrži elektrolite, prije svega natrijum) i zbog gubitka natrijuma (putem znoja) došlo je do prevelikog pada njegove koncentracije, što može da ima jako ozbiljne, pa čak i smrtne posljedice.
Ako se vratimo na to da li voda treba da bude hladna ili ne, prvo je neophodno reći da ne postoje nikakvi dokazi da je hladna voda štetna. Postoji studija koja ukazuje na to da ispijanje hladne vode može izazvati napad migrene kod osoba koje boluju od nje.