Prema podacima Instituta za javno zdravlje Crne Gore (IJZCG), od 45 pacijenata koji su zbog velikog kašlja (pertusisa) liječeni u bolnici, 20 su bila djeca mlađa od pet godina, a desetoro odojčad (mlađa od godinu dana). Trenutno se na bolničkom liječenju nalazi jedan pacijent. Među hospitalizovanima pacijentima (45), 43 nijesu bila vakcinisana.
IJZCG je od početka novembra 2023. godine do 10. marta 2024. registrovao 736 slučajeva obolijevanja od pertusisa. Kod 648 osoba bolest je potvrđena laboratorijskim putem (PCR ili serološkim analizama), dok je kod 88 obolijevanje prijavljeno na osnovu razvoja karakterističnih simptoma bolesti nakon bliskog kontakta sa oboljelim. Prema Stručno-metodološkom uputstvu obezbijeđeno je PCR testiranje za svu djecu ispod pet godina, trudnice i bolnički liječene pacijente, dok je za ostale obezbijeđena dijagnostika analizom specifičnih IgG antitoksin antitjela na Bordetellu pertusis iz krvi.
Među registrovanim slučajevima (736), najveći udio oboljelih je u uzrasnoj grupi 11–15 godina (276), potom u uzrasnoj grupi 26–64 godine (117), 16–20 godina (109), 6–10 godina (99), 1–5 godina (82), preko 65 godina (23), ispod 1 godine (17) i u uzrasnoj grupi 21–25 godina (13). Najveći broj slučajeva otkriven je u Podgorici (537), potom u Danilovgradu (35), Baru (35), Beranama (31), Nikšiću (22), Budvi (13), Cetinju (13), Kotoru (10), Bijelom Polju (9), Tivtu (8), Herceg Novom (7), Zeti (5), Ulcinju (4), Mojkovcu (3), Andrijevici (2), Petnjici (1) i Pljevljima (1). Od sredine decembra do 10.3.2024, od strane nadležnih epidemioloških službi, epidemije pertusisa prijavljene su u: Podgorici, Danilovgradu, Baru, Beranama, Nikšiću, Budvi, Cetinju, Bijelom Polju, Tivtu i Herceg Novom – saopšteno je iz IJZCG.
Odlaganje vakcinacije najmlađih može dovesti do ozbiljnih posljedica Pozivamo roditelje da dovode djecu na vakcinaciju u skladu sa kalendarom vakcinacije i da bez medicinskih kontraindikacija utvrđenih i u pisanoj formi navedenih od strane ljekara ne odlažu vakcinaciju. Pravovremena vakcinacija je veoma važna i odlaganje vakcinacije bez utvrđenog i medicinski opravdanog razloga može biti veoma opasno, jer se time produžava period kada su djeca osjetljiva na infekcije određenim uzročnicima i može dovesti do ozbiljnih posledica. Posebno apelujemo na osjetljive grupe, odnosno na članove njihovih porodica i sve osobe koje dolaze u kontakt s njima, da budu veoma pažljivi i da, pored pravovremene vakcinacije djece, primjenjuju opšte mjere prevencije (izbjegavanje bliskih kontakata sa bebama i malom djecom, kada imamo simptome respiratorne infekcije, ili striktno pravilno nošenje maske ukoliko kontakt ne možemo izbjeći, odlazak kod ljekara radi testiranja i uključivanje adekvatne antibiotske terapije) u cilju smanjenja rizika obolijevanja od velikog kašlja i daljeg prenošenja bolesti – apeluju iz IJZCG. Epidemiolozi upozoravaju da je pertusis oboljenje kod kojeg se naročito teški simptomi mogu javiti kod novorođenčadi i nepotpuno vakcinisane odojčadi (djece uzrasta ispod jedne godine, a naročito ispod šest mjeseci), kod kojih je ova bolest nerijetko životno ugrožavajuća.
– Pored njih, bolest može biti teška i za nepotpuno vakcinisanu djecu uzrasta od 1 do 5 godina. Adolescenti, odrasli i potpuno vakcinisana djeca najčešće imaju blaže ili atipične simptome velikog kašlja, iako se izraženo oboljenje može javiti u svim uzrasnim grupama, posebno kod onih kod kojih je od završene primovakcinacije/revakcinacije prošlo duže od četiri godine – ističu iz IJZCG.