Centar za aktivno starenje u Podgorici: Društveni život ne završava krajem radnog vijeka

Centar za aktivno starenje u Podgorici: Društveni život ne završava krajem radnog vijeka

U savremenom društvu nedovoljno pažnje se posvećuje starijim ljudima, iako su oni decenijama doprinosili državi i svojima zajednicama, a uz to imaju iskustvo kojem se mladi uvijek mogu okrenuti.

Kao odgovor na ovakvo zapostavljanje starijih generacija prošle godine je u Podgorici osnovan Centar za aktivno starenje koji se fokusira na izazove sa kojima se susreću stariji sugrađani, indentifikuje njihove potrebe i na njih odgovoara setom prikladnih aktivnosti.

“Centar za aktivno starenje pruža mogućnost svim starijim sugrađanima da bez obzira na godine očuvaju svoje fizičke, psihičke i društvene sposobnosti uz dostojanstvo, bez predrasuda u sredini koja im pruža sigurnost. Cilj nam je prvenstveno da sugrađanima pružimo mogućnost za bolji kvalitet života. Pružamo im prostor gdje će da provode svoje slobodno vrijeme, gdje će da se druže uz organizaciju različitih vrsta aktivnosti,” objasnila je Marija Peruničić za Mediabiro, psihološkinja iz Centra za aktivno starenje.

Centar organizuje edukativne, kreativne, rekreativne radionice, promoviše usvajanje digitalnih znanja, organizuje različita predavanja i međugeneracijska druženja.

Korisnici centra su tako u proteklom periodu mogli da istraže čari slikarstva, plesa, šaha i niza drugih zabavnih aktivnosti.

“Druga vrsta aktivnosti koje pružamo jeste servis podrške u poznatom okruženju. Ovdje se trudimo da sugrađanima pružimo podršku u svakodnevnom funkcionisanju u njihovim domovima. Ovaj servis podrazumijeva stručnu podršku psihologa i socijalnog radnika u domu korisnika, telefonsku liniju za svakodnevno pružanje podrške, druženje, izlazak, provođenje vremena sa njima. Ovaj servis je namijenjen onima koji su iz bilo kojeg razloga manje motivisani da izađu iz svog doma, koji većinu vremena provode sami,” kazala je Peruničić.

Ističe da je servis osmišljen upravo kako bi se izborili sa diskriminacijom i predrasudama koje prate treće doba.

“Jedna od predrasuda je da kada osoba završi svoj radni vijek nema više ništa da ponudi društvu, pasivna je, odvaja se od društva i smanjuje se krug prijatelja. Mi u Centru se vodimo drugačijim principom – starije osobe baš imaju mnogo toga da nam ponude. Njihovo znanje i iskustvo može biti dovoljno da mladim osobama pomogne da izaberu svoje zanimanje ili da im se pomogne oko učenja gradiva. Trudimo se da starijim osobama pružimo mogućnost da budu aktivniji i da pokažu da na drugačiji način može da se stari,” istakla je psihološkinja.

U narednom periodu planiraju da nastave sa širokim spektrom aktivnosti koje organizuju u Centru, a zatim da ih unaprijede u skadu sa potrebama starijih osoba.

“U skladu sa tim, naši članovi će u martu moći da prisustvuju i učestvuju u radionicama na temu Aspekti psihološkog zdravlja i blagostanja. Riječ je o setu pet radionica koje će pratiti različitu problematiku koja se najviše javlja u starijem dobu,” najavila je Peruničić.

Centar za aktivno starenje se nalazi u Ulici kralja Nikole 36, u kući Čubranović, a svi zainteresovani više informacija mogu dobiti direkto u Centru ili na zvaničnim profilima ove organizacije na društvenim mrežama.