Crnogorska konzervativna partija podnijela je prijavu Komunalnoj inspekciji i Upravi za inspekcijske poslove protiv nikšićkog Komunalnog preduzeća, Doma zdravlja i Opšte bolnice zbog nebezbjednog odlaganja medicinskog otpada.
Oni su 27. februara primjetili da se u kontejnerima koji se nalaze ispred Doma zdravlja i Dječjeg dispanzera nalazi neadekvatno odloženi medicinski otpad, a juče su nadležnim institucijama podnijeli prijavu, uz fotografije od 27. februara, i tražili da izvrše kontrolu Komunalnog preduzeća u pogledu transporta i odlaganja otpada, kao i miješanja komunalnog i medicinskog otpada.
„Nakon više upozorenja, morali smo podnijeti prijavu nadležnim institucijama. Tražili smo i da se izvrši kontrola Opšte bolnice i Doma zdravlja u pogledu odlaganja medicinskog otpada, i provjeri da li posjeduju planove o upravljanju otpadom, kao i zbog čega ne postupaju po istom“, stoji u prijavi koju potpisuje predsjednik Crnogorske konzervativne partije Boris Lalović.
Podsjetio je na zabrinjavajuće podatake Svjetske zdravstvene organizacije da se svake godine, zbog nebezbjednog zbrinjavanja medicinskog otpada, 21 milion ljudi zarazi hepatitisom B, dva miliona hepatitisom C, dok se najmanje 260.000 inficira virusom HIV.
Vesna Vuković, glavna sestra u Domu zdravlja, tvrdi da u toj zdravstvenoj ustanovi, kada je odlaganje otpada u pitanju, postupaju u skladu sa zakonom i planom o upravljanju otpadom.
„Infektivni medicinski otpad posebno se sakuplja, odlaže i razvrstava u posebne žute kese, odnosno kanatice (kontejnere) u zavisnosti od vrste otpada. Potom se taj otpad odlaže u posebnu prostoriju namijenjenu za medicinski otpad koja je posebno obilježena i odvojena od mjesta nastanka otpada i koja je opremljena po svim propisima za odlaganje medicinskog otpada“, kazala je Vuković.
Kako je istakla, sa firmom Ekomedika iz Podgorice imaju sklopljen ugovor i oni jednom ili dva puta nedjeljno dolaze i specijalnim vozilom odvoze otpad.
„Od kada smo otvorili ovu prostoriju koja je namijenjena za odlaganje infektivnog otpada, unazad deset godina, ni jedna inspekcija ili nadležna služba nije imala zamjerke na odlaganje otpada i svi njihovi izvještaji su pozitivni“, kazala je Vuković.
Dodala je da ne mogu da utiču na građane gdje će da odlože tufere, rukavice ili maske, a flaše od fiziološkog rastvora koje se nalaze u kontejnerima ne predstavljaju, kako je kazala, opasan medicinski otpad, već su sistemi ti koji se moraju posebno odložiti, što oni i rade.