Iranski general u ponedeljak je priznao da je više od 300 ljudi ubijeno u nemirima oko protesta širom zemlje, dajući prvu zvaničnu reč o žrtvama za dva mjeseca.
Ta procijena je znatno niža od broja prijavljenih od strane Aktivista za ljudska prava u Iranu, grupe sa sedištem u SAD koja pomno prati proteste otkako su izbili nakon smrti mlade žene 16. septembra koju drži policija za moral u zemlji.
Grupa aktivista kaže da je od početka nemira ubijen 451 demonstrant i 60 pripadnika snaga bezbjednosti i da je privedeno više od 18.000 ljudi.
Protesti širom zemlje bili su izazvani smrću žene, ali su brzo prerasli u pozive na zbacivanje islamske teokratije koja je vladala Iranom od njegove revolucije 1979. godine.
General Amir Ali Hadžizadeh, komandant vazduhoplovne divizije paravojne Revolucionarne garde, citirao je veb-sajt blizak Gardi da je ubijeno više od 300 ljudi, uključujući „mučenike“, što se očigledno odnosi na bezbednosne snage. On je takođe sugerisao da su mnogi od ubijenih bili obični Iranci koji nisu bili uključeni u proteste.
Nije naveo tačnu cifru niti je rekao odakle mu procijena.
Hadžizadeh je ponovio zvaničnu tvrdnju da su proteste podstakli neprijatelji Irana, uključujući zapadne zemlje i Saudijsku Arabiju, bez pružanja dokaza. Demonstranti kažu da im je dosta decenija društvene i političke represije i poriču da imaju bilo kakvu stranu agendu.
Protesti su se proširili širom zemlje i privukli su podršku umetnika, sportista i drugih javnih ličnosti.
Nećaka iranskog vrhovnog vođe ajatolaha Ali Hamneija nedavno je pozvala ljude da izvrše pritisak na svoje vlade da prekinu veze sa Teheranom zbog njegovog nasilnog gušenja demonstracija.
U video snimku koji je na mreži postavio njen brat iz Francuske, Farideh Moradkhani je pozvala „savesne ljude svjeta“ da podrže iranske demonstrante. Video je podeljen na mreži ove nedjelje nakon što je Moradkani prijavio hapšenje 23. novembra, prema grupi aktivista.
Moradkani je dugogodišnji aktivista čiji je pokojni otac bio opozicionar oženjen Hamneijevom sestrom i najbliži je član porodice vrhovnog vođe koji je uhapšen. Ogranak porodice se decenijama suprotstavlja Hamneiju, a Moradkhani je ranije bila u zatvoru zbog svog aktivizma.
„Molim savesne ljude svjeta da stanu uz nas i zamole svoje vlade da ne reaguju praznim rečima i parolama, već stvarnom akcijom i prestanu sa bilo kakvim obračunima sa ovim režimom“, rekla je ona u video izjavi.
Protesti, koji sada traju treći mjesec, suočeni su sa brutalnim gušenjem iranskih snaga bezbjednosti koristeći bojevu municiju, gumene metke i suzavac za suzbijanje demonstracija.
Uprkos gušenju, demonstracije su u toku i razbacane su po gradovima.
Nemire je izazvala smrt 22-godišnjeg Mahse Aminija u policijskom pritvoru u Teheranu zbog kršenja strogog kodeksa oblačenja Islamske Republike. Brzo se pretvorio u jedan od najozbiljnijih izazova za iranski establišment u više od četiri decenije.
Iran odbija da sarađuje sa misijom za utvrđivanje činjenica za koju je Savet UN za ljudska prava nedavno glasao za osnivanje.
„Islamska Republika Iran se neće angažovati ni u kakvoj saradnji sa političkim komitetom“, rekao je portparol Ministarstva spoljnih poslova Naser Kanaani.