Međunarodni je dan djece oboljele od malignih bolesti.
Iako Crna Gora nema zvaničan registar djece oboljele od karcinoma, procjenjuje se da godišnje u prosjeku oboli njih 25.
„Prema procjeni SZO zbroj djece 0-19 godina starosti oboljele od raka u Crnoj Gori je 23“, kazala je Verica Osmanović, nacionalna koordinatorkaza zdravlje djece i adolescenata.
Najčešće dijagnoze malignih neoplazmi kod djece i adolescenata u Crnoj Gori bile su leukemije, zatim maligne neoplazme mozga, ilimfomi…
Dijana Stojanović iz NVO Feniks kaže da je zabrinjavajuće da su to novodijagnostifikovana djeca, te da taj broj ne uključuje djecu koja su na liječenju jer bi bio veći.
„U dječijem uzrastu mi u 80 odsto slučajeva uspješno završavamo liječenje“, kaže Darja Ljubić, pedijatar hematolog.
A troškove liječenja, koja u prosjeku traju pet godina, pokriva Fond za zdravstveno osiguranje.
„Djeca se ne liječe sms porukama, to su loše poruke koje se plasiraju u javnosti. Naš Fond obezbjeđuje i plaćeno je svo bolničko liječenje procedure koje se sprovode nad pacijentom ,terapija je obezbijeđena“, kaže pedijatrica.
Dijana Stojanović iz NVO Feniks kaže da je potreban novac za troškove koji prate to, pogotovo kad su u inostranstvu onda su veliki troškovi.
Kako bi se smanjio rizik od obolijevanja ljekari ističu prevenciju,vakcinaciju i pravovremene preglede.
„Da izbjegavaju štetno dejstvo duvana, alkohola, da ne koriste ljekove na svoju ruku… Da djeca koriste što više vremena napolju, fizička aktivnost je važna, ishrana bogata vlaknima, što manje prerađenje hrane“, kaže Verica Osmanović, nacionalna koordinatorka za zdravlje djece i adolescenata.
Negativan uticaj može imati sunčeva svjetlost, ali i mobilni telefoni i tablet uređaji, koji su sve češće u rukama najmlađih.
A povodom obilježavanja Međunarodnog dana djece oboljele od raka, nevladina organizacija „Feniks“ finansirala je izgradnju igrališta i parkinga u krugu Odjeljenja dječijehemato-onkologije.