Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava prepoznaje vrijednost i značaj saradnje sa nevladinim organizacijama u sprovođenju politike rodne ravnopravnosti, istakao je ministar Fatmir Đeka u razgovoru sa aktivistkinjama Centra za ženska prava.
Đeka je naglasio značaj doprinosa nevladinih organizacija koje su prepoznatljive po svom aktivnom učešću u različitim projektima usmjerenim ka unapređenju društvenih normi i postizanja pravednijeg i ravnopravnijeg društva, saopštilo je ministarstvo.
Predstavnice Centra za ženska prava istakle su svoju posvećenost promociji i zaštiti ženskih ljudskih prava, kao i zalaganje za ostvarivanje potpune rodne ravnopravnosti u Crnoj Gori.
Đeka je iskazao i punu podršku aktivnostima Centra za ženska prava u kontekstu buduće sveobuhvatne reforme izbornog zakonodavstva i donošenja Zakona o Vladi. „Dogovorena je zajednička zagovaračka pozicija koja proizilazi direktno iz preporuka CEDAW i UPR-a, a koja se odnosi na unapređenje zakonskih garancija za bolju političku participaciju žena“, dodaje se u saopštenju.
Na sastanku je razgovarano o krovnom anti-diskriminacionom zakonu čiji se predlog teksta nalazi pred Evropskom komisijom. Usvajanje tog zakona značiće i početak rada na izmjenama i dopunama Zakona o rodnoj ravnopravnosti u skorije vrijeme, navodi ministarstvo.
Đeka i izvršna direktorica Centra za ženska prava Maja Raičević razmijenili su mišljenja i o potrebi ponovnog ustanovljavanja Savjeta za rodnu ravnopravnost na najvišem političkom nivou, kao važnog mehanizma koji treba da garantuje efikasnu i horizontalnu primjenu politika rodne ravnopravnosti.
Izabela Kordić, u svojstvu projektne koordinatorke, predstavila je dinamiku realizacije projekta „Broje li se žene u Crnoj Gori: rodna analiza zvanične statistike“. Taj projekat ima za cilj pružanje dubinske analize i ocjene stanja rodne ravnopravnosti u zemlji, a finansijski je podržan od strane Ministarstva ljudskih i manjinskih prava. Đeka je ponovio važnost takvih inicijativa i podržao napore Centra za ženska prava u ostvarivanju postavljenih ciljeva, izrazivši optimizam i naglašavajući važnost zajedničkog angažmana u ostvarivanju društvene jednakosti i pravičnosti. Ova partnerstva imaju za cilj doprinijeti ostvarivanju rodne ravnopravnosti u korist zemalja Zapadnog Balkana i Turske, rekao je ministar.
Anita Stjepčević, koordinatorka programa javnog zagovaranja, informisala je o stepenu sprovođenja monitoringa o implementaciji Akcionog plana Nacionalne strategije rodne ravnopravnosti za 2023. godinu ispred te nevladine organizacije.
„Na temelju Memoranduma o saradnji koji su Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava i Centar za ženska prava potpisali 2017. godine, dogovoreno je da se u narednom periodu intenziviraju zajedničke aktivnosti sve sa ciljem da se osigura rodna dimenzija u svim tekućim reformskim procesima na putu evropske integracije“, zaključuje se u saopštenju.