Evropa je u krizi jer njome dominira liberalna ideologija koja pokušava da stvori apsolutnu hegemoniju mišljenja i onemogućava racionalne diskusije u bilo kojoj oblasti, izjavio je danas mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto.
Šef mađarskog ministarstva spoljnih poslova nazvao je liberalni mejnstrim „najmanje tolerantnom ideologijom“ koja vlada u Evropi poslednjih decenija, jer tamo „ne tolerišu alternativna mišljenja, nisu spremni da prihvate neliberalne stavove, ne smatraju ih evropskim“.
Prema njegovim riječima, liberalni mejnstrim apsolutno onemogućava da se u bilo kojoj oblasti vode racionalne diskusije zasnovane na poštovanju.
On je izjavio i da je najvažniji međunarodni zadatak trenutno da se izbjegne eskalacija rata u Ukrajini i na Bliskom istoku, upozoravajući da bi, ukoliko se bilo koji od tih sukoba proširi na druge zemlje, mogao lako dovesti do trećeg svjetskog rata.
Nekoliko međunarodnih organizacija nije uspjelo da postigne značajnije rezultate u stvaranju mira poslednjih godina, napisao je Sijarto u objavi na društvenoj mreži Fejsbuk.
Evropska unija i druge organizacije, prema njegovim riječima, pokazale su se neefikasnim u pomjeranju sukoba u Ukrajini ka miru u poslednje dvije godine.
Umjesto mira, tu su isporuke oružja koje produžavaju sukob i dovode do više žrtava, dodao je Sijarto, koji se nalazi u posjeti Njujorku, prenosi Mit.
U međuvremenu, Sijarto je rekao da je globalna borba protiv terorizma zadobila „veliki udarac“ prošlog oktobra kada je Hamas lansirao hiljade raketa na Izrael.
On je rekao da je uspjeh izraelskih protivterorističkih operacija globalni interes, ističući važnost zaštite civila i oslobađanja talaca.
„Ujedinjene nacije predstavljaju poslednju nadu za sprječavanje eskalacije u Ukrajini i na Bliskom istoku“, ocijenio je Sijarto dodajući da je uvjerio generalnog sekretara UN Antonija Gutereša da će Mađarska u cilju uspostavljanja mira pružiti svu podršku UN.
Sijarto je podsjetio da je Mađarska krajem januara uplatila poslednju ratu svog doprinosa kao država članica za ovu godinu, što je, kao je istakao, čini jednom od zemalja koja obezbjeđuje efikasno funkcionisanje organizacije, što se, prema njegovim riječima ne može reći za sve članice, napominjući da postoji „bogata i moćna zemlja“ koja budžetu UN duguje stotine miliona dolara.
Prema riječima Sijarta, UN su ključna organizacija, jer su obezbijedile platformu za komunikaciju čak i između nacija koje su u međusobnom ratu.