U Advokatskoj komori Crne Gore izrazili su zabrinutost zbog, kako su rekli, nedoličnih, paušalnih i proizvoljnih stavove ministra pravde Andreja Milovića iznijetih na jučerašnjem konsultativnom saslušanju na Ustavnom odboru a koji se tiču navodnih zloupotreba od strane advokata.
Kažu da je Milović iznio niz optužbi i uvreda na račun advokata, a koje se prvenstveno odnose na odlaganje ročišta, „služeći se apsolutno neprihvatljivom retorikom“.
Napominju da Advokatsku komoru Crne Gore čini 1.015 registrovanih i radno aktivnih advokata, pa je, ističu, u cjelosti neosnovan kontekst dovođenja advokata u vezu sa retorikom ministra, a posebno u dijelu navodnih zloupotreba, koje se odnose na odlaganje ročišta.
„U tom smislu, navodi ministra da dostavljanje, očigledno po njegovom mišljenju falsifikovane medicinske dokumentacije, navodna zloupotreba dostavnih službi prilikom prijema pismena itd, navodno imaju za cilj opstrukciju procesa u smislu odugovlačenja istog, a sve radi isteka roka od tri godine, predvidenog čl. 179 ZKP-a, nemaju utemeljenja u realnom životu, niti se isti mogu dovesti u vezu sa procesnim dešavanjima u postupcima pred nadležnim sudovima, koji posjeduju sve procesne mehanizme da sankcionišu sve eventualne zloupotrebe svih učesnika u postupku, uključujući i advokate“, navedeno je u reagovanju Advokatske komore.
U Advokatskoj komori skreću pažnju i na činjenicu da je i sam ministar pravde advokat na mirovanju, a time i njihov član, pa se, kako kažu, postavlja pitanje da li se insinuacije koje je iznio na račun kolega advokata odnose i na njega samog.
„Ono što izaziva posebnu zabrinutost je targetiranje određenog broja advokata, kojima je stavljen epitet „advokati mafije“, što je nedopustivo i ne priliči nosiocu tako visoke i odgovorne funkcije, a posebno ne prema kolegama, kojima je Ministartsvo pravde krovno ministarstvo u Vladi Crne Gore“, naglašeno je u reagovanju.
U Advokatskoj komori kažu da od ministra očekuju odgovorno i profesionalno ponašanje, kao i od svih drugih javnih zvaničnika, kako bi se očuvao integritet institucija.
„Nadamo se da će predmetno izlaganje naići na adekvatnu reakciju nadležnih institucija sistema države Crne Gore, a naravno sve u skladu sa zakonom. Mišljenja smo da ukoliko bi se nastavila ovakva retorika, isto bi se odrazilo na pitanje integriteta najprije samog Ministarstva pravde, a onda Vlade Crne Gore, kao i svih ostalih nadležnih tijela, a što bi bacilo sjenku na njihov kredibilitet, jer nepobitno građani Crne Gore imaju pravo na transparentnost i poštovanje etičkih standarda od svojih predstavnika koje su izabrali da budu nosioci javnih funkcija, pa u tom smislu očekujemo reakciju, kako bi se održalo poxnerenje u institucije i izbjegle slične incidentne situacije u budućnosti“, zaključeno je u reagovanju.