Privremenom mjerom Osnovnog suda u Podgorici, državi Crnoj Gori i „Zaštiti prostora Crne Gore“ DOO Danilovgrad, privremeno je zabranjeno „rušenje i bilo kakva promjena na nepokretnostima u javnosti poznatoj kao Lamela C u naselju Zabjelo.
Postupak je pokrenut zbog smetanja posjeda, saopšteno je iz Osnovnog suda.
Četiri lica, M.V, M.P, A.K.S. i T.J . su tužili državu Crnu Goru – Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, Ministarstvo unutrašnjih poslova i „Zaštitu prostora Crne Gore“ DOO Danilovgrad „zbog smetanja posjeda i uz tužbu dostavili predlog za određivanje privremene mjere obezbjeđenja“.
„Prilikom određivanja privremene mjere sud je u rješenju naveo da su tužioci – predlagači obezbjeđenja učinili vjerovatnim svoje potraživanje, jer su upisani kao vlasnici u obimu prava 1/1 na posebnim djelovima stambene zgrade u spornoj Lameli C, ali i da su i etažni vlasnici, što im daje pravo da slobodno uživaju, koriste se i raspolažu posebnim i zajedničkim djelovima stambene zgrade. Osim toga, u listu nepokretnosti nema zabilježbe bilo kakvog rješenja o predmetnom rušenju, što ukazuje na vjerovatnost savjesnosti vlasnika stanova, i potraživanja u odnosu na protivnike obezbjeđenja, s obzirom na načelo pouzdanja u katastarsku evidenciju“ – navodi se u odluci Osnovnog suda.
U odluci stoji i da bi se, eventualnim nastavkom započetog rušenja, tužiocima i ostalim etažnim vlasnicima nanijela nenadoknadiva šteta koja bi se ogledala u gubitku imovine velike vrijednosti, pri čemu se stavlja u opasnost život i zdravlje ljudi, a moguća je i šteta po okolne objekte, što za sada proizilazi iz nalaza i mišljenja vještaka građevinske struke i mišljenja pravnog lica „C.“ DOO Podgorica.
U konačnom, sud se pozvao i na odredbe Evropske konvencije o ljudskim pravima i osnovnim slobodama, protokol uz Konvenciju, kao i Ustav Crne Gore, zaključujući da su se tuženi preduzimanjem radnji rušenja umiješali u prava zagarantovana čl. 8 Konvencije, s obzirom da su bez, za sada, prezentovanog ijednog zakonskog osnova srušili čitav jedan sprat objekta koji je u svojini fizičkih lica, onemogućavajući vlasnike da uđu u svoje nepokretnosti, kao i da kao etažni vlasnici koriste zajedničke prostorije tog objekta.
Navedena privremena mjera može trajati do pravosnažnog okončanja predmetnog postupka i istom se samo privremeno zabranjuje rušenje, zaključuje se u odluci Osnovnog suda.
Bivšem predsjedniku Crne Gore, Milu Đukanoviću je laknulo, jer praksa čuvanja nelegalnih objekata od rušenja, poput njegovih kuća u Kočanima, je nastavljena.
Rješenje o rušenju Đukanovićevih kuća u Kočanima već skoro 10 mjeseci čeka na izvršenje, a bivši predsjednik države je (u junu, julu i avgustu 2023. godine) podnio Upravnom sudu tri tužbe protiv Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma (sada Ministarstva urbanizma, prostornog planiranja i državne imovine) zbog rješenja urbanističko-građevinske inspekcije o rušenju njegovih kuća.
Đukanović je tužio ministarstvo zbog ćutanja uprave, jer nisu u zakonom previđenim rokovima postupali po žalbama njegovog pravnog tima podnijetim zbog rješenja Urbanističko-građevinske inspekcije da se ruše njegove kuće u Kočanima.
Đukanovićeva pravna zastupnica, advokatica Ana Đukanović izjavila je da joj iz MEPPU nisu odgovorili ni na jednu žalbu ili urgeniciju koju je podnijela tom resoru. Iako je ministarstvo, za vrijeme mandata ministarke Ane Novaković Đurović, imalo 45-dnevni rok da odluči po žalbi Đukanovića na rješenje o rušenju njegovih kuća u Kočanima, što se nije desilo, zbog čega je pokrenut postupak pred Upravnim sudom.
Ukoliko svaka grana vlasti počne odgovorno da radi svoj posao, začarani krug izigravanja zakona, neispunjavnja sudskih akata, biće konačno prekinut, a odgovorni će snositi pravne posledice.