Krizni plan sa preciznim mjerama postupanja zbog pojave afričke kuge, koja je nedavno evidentirana među populacijom divljih svinja u ataru nikšićke opštine, nije juče usvojen na sjednici Vlade kako je bilo najavljeno.
Razlog nije zastoj u izradi, jer je plan pripremljen ranije, već pribavljanje određenih saglasnosti koje će biti spremne do naredne sjednice Vlade, kazao je Pobjedi direktor Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Vladimir Đaković.
Prema njegovim riječima, to ne utiče na mjere prevencije budući da su, zbog činjenice da je ovo oboljenje odranije prisutno u zemljama okruženja, one blagovremeno sprovođene.
„Držaoci životinja su savjesno pridržavali svih predviđenih mjera, obavljana je kontrola, a sve je to doprinijelo da, do sada, afrička kuga svinja nije evidentirana na farmama uzgajivača“, naveo je Đaković.
U takvim okolnostima, s obzirom na širenje bolesti u regionu, pojava u populaciji divljih svinja gotovo da je bila pitanje vremena.
Pojasnio je da u efekivnom smislu primjena kriznog plana odnosi se na mjere koje važe za slučaj pojave bolesti na teritoriji najmanje tri opštine.
Kako je ranije ove sedmice kazao ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Vladimir Joković jedini u regionu do sada nijesmo imali slučaj prenošenja bolesti na domaće životinje, ali takva mogućnost postoji. On je naveo da će Vlada preduzeti sve mjere da ne dođe do širenja zaraze kakva se dogodila u Srbiji i Hrvatskoj.
Riječ je o bolesti od koje obolijevaju divlje i domaće životinje, zaraza se brzo širi, a smrtnost je stopostotna, pa su zbog toga u zemljama regiona na udaru bile farme što je proizvelo ogromnu ekonomsku štetu.
Prvi slučaj zaraze afričkom kugom svinja evidentiran je na području sela Crkvice kod Nikšića, u graničnom području sa Bosnom i Hercegovinom.
Kako je ranije kazao veterinar Balša Blečić, odmah po prijemu prijave lovačkog društva Bratogošt ekipe Veterinarske ambulante izašle su na teren i izvršile uzrokovanje, a kasnije su leševi neškodljivo uklonjeni i uništeni.
Joković je na konferenciji za novinare juče saopštio da crnogorski sistem nije zakazao u slučaju afričke kuge svinja, te da se bolest nije pojavila ni na jednoj domaćoj životinji.
„Jedini u regionu do sada nijesmo imali slučaj prenošenja bolesti na domaće životinje, ali takva mogućnost postoji“, kazao je Joković, navodeći da će Vlada preduzeti sve mjere da ne dođe do širenja zaraze kakva se dogodila u Srbiji i Hrvatskoj.
Pogodna okolnost kod nas je, kako je naveo ministar, što je sezonski uzgoj svinja završen, dok će sa farmerima, koji ih uzgajaju, predstavnici Ministarstva organizovati sastanke i predočiti im adekvatne mjere prevencije.
Ministar je kazao da su dvije divlje svinje pronađene u nikšićkoj opštini, koje su povezane sa afričkom kugom, na bezbjedan i adekvatan način neutralisane sa tog područja kako se oboljenje ne bi prenijelo na druge životinje.
Za slučaj da dođe do pojave bolesti na farmama, definitivno će obaveza biti da se svaka životinja uništi, a država će naći sredstva da to isplati.
Apelovao je na farmere da osiguraju imovinu i slušaju savjet struke.
Direktor Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Vladimir Đaković kazao je da se namirnice redovno analiziraju i pregledaju.
Naveo je da se afrička kuga ne može prenijeti na čovjeka, ali je naglasio da nije preporučeno korišćenje mesa od takvih životinja.
Prvi slučaj zaraze afričkom kugom svinja evidentiran je na području sela Crkvice kod Nikšića, u graničnom području sa Bosnom i Hercegovinom.
Iz Uprave za bezbjednost hrane, ranije su istakli da je, za pravovremeno ograničavanje i suzbijanje boesti, od izuzetnog značaja da se Upravi za bezbjednost hrane prijavi svaki leš, odnosno uginula divlja svinja, kako bi bila uklonjena na neškodljiv način od strane nadležne veterinarske službe i samim tim smanjena mogućnost nastanka novih slučajeva. Programom obaveznih mjera zdravstvene zaštite životinja predviđena je naknada za informaciju o pronalasku uginule divlje svinje u iznosu od 40 eura. Pronađeni leš se prijavljuje Upravi za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove na dežurni broj telefona 067-666/632. Nakon toga, ako je prijava opravdana, vrši se uzorkovanje, dijagnostičko ispitivanje i preduzimaju se sve propisane mjere.