Svake četiri godine, Ajova je nakratko katapultirana u sam centar političkog univerzuma, jer otvara trku za Belu kuću u izbornoj godini.
Republikanci su glasali za onoga ko žele da predstavlja stranku protiv demokratskog predsednika Džozefa Bajdena na novembarskim predsedničkim izborima.
Prva stanica u toj trci je Ajova, koja voli da radi stvari malko drugačije u odnosu na druge savezne države.
Za početak, tamošnje glasanje se zove „kokus“.
Ajova je prvo takmičenje – od države do države – na kojem republikanski glasači biraju kandidata za Belu kuću.
Donald Tramp je odneo ubedljivu pobedu na poslaničkim izborima u Ajovi, zacementiravši poziciju jasnog favorita za republikansku predsedničku nominaciju 2024.
U govoru pristalicama u Ajovi, Tramp je rekao da želi da „ispravi svetske probleme“.
Većina država organizuje predizbore, preliminarne izbore za nominaciju stranačkog predsedničkog kandidata, ali kokusi imaju drugačiji, i komplikovaniji, proces.
Predizbori su neka vrsta mini-izbora.
Birači daju glas privatno, uživo ili poštom, tokom čitavog izbornog dana.
Kokusi umesto toga zahtevaju od članova stranke da se pojave na konkretnoj lokaciji, lično, u određeno vreme.
U školama, mesnima zajednicama i crkvama širom savezne države, predstavnici kandidata održavaju govore pre nego što prisutni članovi glasaju zapisavši ime.
Većina saveznih država je prešla sa kokusa na predizbore, ali Republikanska stranka Ajove – zajedno sa onom u Nevadi, Ajdahu, Misuriju, Severnoj Dakoti, Havajima, Vajomingu i Kentakiju – još se pridržavaju starog sistema.
Republikansko bojno polje svelo se na četiri glavna kandidata: bivši predsednik Donald Tramp, guverner Floride Ron Desantis , bivša ambasadorka u Ujedinjenim nacijama Niki Hejli i biotehnološki preduzetnik Vivek Ramasvami.
Bivši guverner Arkanzasa Ejsa Hačinson takođe je bio u igri, dok je guverner Nju Džersija Kris Kristi odustao od trke pre nedelju dana.
Bila je ovo verovatno najmanje iznenađujuća pobeda u istoriji predizbora u Ajovi.
Donald Tramp je ubedljivo pobedio u prvom nadmetanju u republikanskoj trci za predsedničkog kandidata, pri čemu je razlika na kraju bila komotna, baš kao što su ankete mesecima predviđale.
Nijedan od Trampovih glavnih rivala, Niki Hejli ili Ron Desantis, nisu se istakli kao njegov glavni izazivač tako da su glasovi koji nisu otišli Trampu i dalje podeljeni.
U međuvremenu, njegov ideološki najsličniji rival, Vivek Ramsvami, najavio je da odustaje i da će podržati Trampa u Nju Hempširu u utorak.
Trampova pobeda u Ajovi bila je istorijski značajna.
Ostvario je veliku pobedu, sa najviše glasova u svim osim jednog od 99 okruga Ajove (drugi je izgubio za jedan glas).
Niko ranije nije pobedio na izborima u Ajovi tako ubedljivo.
Sa skoro svim prebrojanim glasovima, Tramp je osvojio 51 odsto, Desantis 21 odsto, a Hejli 19 procenata glasova.
Nagrada za koju se republikanci zapravo bore u Ajovi je minimalna.
Kandidati će podeliti 41 delegata, malo više od 1 odsto od ukupnog broja koji je u igri na Republikanskoj nacionalnoj konvenciji u julu.
Ali pobeda bilo kog kandidata u Ajovi može da da podstrek njegovoj kampanji u ključnom ranom stadijumu i potencijalno ga dovede do pobede na predizborima.
Ovo je ujedno bilo prvi put da zemlja može da se uveri kako se kandidat kotira na pravim izborima i da ovaj stekne značajnu pažnju u medijima.
Bivši predsednik Donald Tramp dominirao je u republikanskoj areni otkako je najavio kandidaturu u novembru 2022. godine.
Njegovi rivali su imali problema da mu naruše podršku među sve populističkijom bazom stranke.
Republikanski anketar Vit Ajers rekao je za BBC da će „opstanak i zamajac“ biti ključni za Trampove protivkandidate u trci.
„Donatori žele da podrže pobednika. Ako ne možete da dobijete glasove, ne možete da dobijete ni novac.“
Ankete su delimično omanule.
Tramp (77) je imao ubedljivu prednost u anketama u odnosu na najbliže rivale u Ajovi.
Poslednje istraživanje tamošnje republikanske trke određivalo ga je kao prvi izbor 48 odsto najverovatnijih učesnika kokusa.
Hejli je bila druga sa 20 odsto, dok je Desantis pao na treće mesto, sa 16 odsto.
Dominantna pozicija Trampa u Republikanskoj stranci je nesporna, ali njegova pobeda u Ajovi, u širem kontekstu moderne američke politike, je izuzetna.
Pre dve godine, 22 meseca i 25 dana, okončao je prvi predsednički mandat pod oblakom kontroverzi, a njegova nastojanja da ospori poraz od kandidata Demokratske stranke Džozefa Bajdena kulminirala je pobunom na Kapitolu 6. januara.
Zbog toga se Tramp suočava sa dva krivična suđenja.
Sada, kao pobednik predizbora u Ajovi, napravio je prvi značajan korak ka tome da postane kandidat Republikanske stranke na predsedničkim izborima u novembru.
Tramp ima još posla da postane republikanski barjaktar.
Sledeće nedelje će se suočiti sa ozbiljnijim izazovom u Nju Hempširu, gde ankete pokazuju da je njegovo nekada dominantno vođstvo smanjeno na skoro jednocifrenu cifru.
Ali on je i dalje najveći favorit u trci, što je potvrđeno u prvom testu.
Ajova ima prilično loš istorijat izbora eventualnog konačno nominovanog – naročito kad je u pitanju izbor republikanaca.
Donald Tramp je najbolji dokaz za to.
On je 2016. godine bio drugi u Ajovi, zaostavši za evangelističkim teksaškim senatorom Tedom Kruzom.
Nijedan od Trampovih prethodnika kao nominovanih od Republikanske stranke nisu pobedili u toj državi.
Štaviše, Džordž V. Buš je poslednji nepovratnički republikanski predsednik koji je osvojio i državu i nominaciju 2000. godine.
Ajers je za BBC rekao da Ajovin problem u odabiru kandidata odražava kako je njena populacija „potpuno drugačija u odnosu na većinu ostatka zemlje“.
„Na republikanskoj strani ima mnogo više evangelista nego što ih ima nacionalno. Na demokratskoj strani gotovo da nema Afroamerikanaca u Ajovi“, primetio je on, istakavši da je ova grupa noseći stub demokratske izborne koalicije.
Zašto Demokratska stranka e ne organizuj e kokus u januaru?
Ove godine su demokrate odlučile da stave prioritet na države sa rasno raznovrsnijim sastavom nego što je u Ajovi, koja je predominantno belačka.
Umesto toga, kampanja stranke će započeti u Južnoj Karolini 3. februara i Nevadi 6. februara.
I tako će birači iz Ajove poštom slati glasove, koji će biti prebrojani 5. marta.