Mujović: Snabdijevanje potrošača u Crnoj Gori ni na koji način neće biti ugroženo

Mujović: Snabdijevanje potrošača u Crnoj Gori ni na koji način neće biti ugroženo

Snabdijevanje potrošača u Crnoj Gori ni na koji način neće biti ugroženo, već će biti pouzdano i kvalitetno tokom cijelog perioda zastoja u radu Termoelektrane Pljevlja, poručio je u izjavi za CdM ministar energetike i rudarstva Saša Mujović. Podvlači da će nedostajuće količine električne energije u tom periodu biti obezbijeđene iz domaćih izvora, a dio iz uvoza.

Prema najavama, TE Pljevlja usljed rekonstrukcije u 2025. neće raditi šest-sedam mjeseci, zbog čega će energetskom sistemu nedostajati 500-600 gigavat sati električne energije. EPCG planira da do tada završi vjetroelektranu “Gvozd” i nekoliko solarnih elektrana, ali će i dalje biti potrebe za uvozom.

Kako će se najavljeno isključenje TE više od pola godine odraziti na sistem snabdijevanja električnom energijom, hoće li to stvoriti probleme, odnosno, hoće li biti problema sa snabdijevanjem električnom energijom, CdM je pitao ministra energetike i rudarstva Mujovića.

“Prvo da krenemo od najvažnijeg- snabdijevanje potrošača u Crnoj Gori ni na koji način neće biti ugroženo već će biti pouzdano i kvalitetno tokom cijelog perioda zastoja u radu TE. Drugo, planirano je da isključenje TE radi rekonstrukcije uključi i dva mjeseca kada se vrši redovni godišnji remont, tako da je dodatni zastoj realno oko četiri mjeseca”, kaže ministar u izjavi za CdM.

Kada je riječ o nedostajućim količinama električne energije kada TE bude van mreže, ministar podvlači da će EPCG nedostajuće količine električne energije obezbijedi djelom iz sopstvenih izvora tako što će se prilagoditi akumulacija u jezerima.

“Očekujemo i stavljanje VE Gvozd u pogon tokom 2025. godine. Ostatak količina biće obezbijeđen iz uvoza”, napominje ministar.

Mujović, odgovarajući na pitanje CdM-a, a vezano za uvoz električne energije u tom periodu, navodi da je električna energija berzanska roba i trgovaće se na nama dostupnim i referentnim berzama.

Vrlo otvoreno, podvlači on, period koji je pred TE Pljevlja je veoma izazovan, kako sa aspekta rekonstrukcije, tako i u pogledu ukupnog budućeg rada.

Prema Mujovićevim riječima, TE Pljevlja je potrebna Crnoj Gori i to će se najbolje osjetiti upravo u periodu njenog privremenog gašenja zbog ekološke rekonstrukcije.

“To je proces koji moramo proći, ne samo sa stanovišta naše EU agende, već prije svega zbog nas, naših građana ali i budućnosti našeg energetskog sistema”, kaže ministar.

Naglašava da se ne smije zaboraviti dodatni benefit ekološke rekonstrukcije TE Pljevlja, a to je izgradnja izvora toplote za toplifikaciju grada.

Objašnjava šta to zapravo znači.

“Kroz projekat toplifikacije će se izgraditi toplovod i povezati nekoliko postojećih toplana (ukupne snage oko 10MW) u gradu u kojem se sada dominatno koristi ugalj bez ikakvog filtera ili tretiranja dimnog gasa. Predmetne toplane će se izgasiti , a samim tim će se i smanjiti potrošnja uglja koja odgovara snazi od 10MW, što je veliki plus za nacionali doprinos kada su u pitanju emisije gasova, a naročito je važno s aspekta kvaliteta vazduha u Pljevljima”, kazao je ministar Mujović u izjavi za CdM.