Ministar Somalilenda podneo ostavku zbog sporazuma o pristupu moru sa Etiopijom

Ministar Somalilenda podneo ostavku zbog sporazuma o pristupu moru sa Etiopijom

Ministar odbrane Somalilenda Abdikani Mohamud Ateje podneo je ostavku u znak protesta zbog sporazuma otcepljene afričke države kojim se odobrava pristup luci Etiopiji koja nema izlaz na more. Tvrdio je da je za dogovor saznao iz medija, optužujući predsednika Muse Bihi Abdija da se nije konsultovao sa ministrima u kabinetu, preneo je u ponedeljak Africanevs.

Etiopski premijer Abii Ahmed i predsednik Somalilenda potpisali su prošle nedelje memorandum o razumevanju, kojim se Adis Abebi daje pristup luci Berbera na Crvenom moru na 50 godina, kao i dozvola za izgradnju pomorske baze.

Međutim, sporazum je izazvao proteste širom Afričkog roga, sa Somalijom, koja Somalilend smatra delom svoje teritorije, osuđujući ga kao čin agresije. Somalilend se odvojio od Somalije 1991. godine, ali nije međunarodno priznat kao nezavisna država.

Mogadišu je potpuno odbacio sporazum od 1. januara, tvrdeći da nema zakonsku snagu, a portparol vlade Farhan Jimale je izjavio: „Somalilend je deo Somalije i nijedan dogovor nije validan bez odobrenja Somalije. ”

Rečeno je da je ambasador Etiopije u Somaliji Muhktar Mohamed Vere napustio Mogadišu u nedelju nakon što je Somalija ranije za redom opozvala svog izaslanika u Adis Abebi zbog sporazuma o luci.

Etiopija, koja se zvanično pridružila grupi BRIKS+ 1. januara, najnaseljenija je zemlja na svetu bez izlaza na more. Za razliku od svojih suseda Eritreje i Džibutija, istočnoafrička nacija nema direktan pristup Crvenom moru, jednom od najvećih svetskih trgovinskih raskrsnica. Adis Abeba se oslanjala na luku Džibuti za više od 85% svog izvoza i uvoza otkako je ostala bez izlaza na more nakon otcepljenja Eritreje 1993. godine.

Premijer Abii Ahmed je više puta izjavio da je želja njegove vlade da obezbedi pristup Crvenom moru neophodnost, a ne luksuz, za ​​rastuću populaciju Etiopije.

Sporazumom sa Somalilendom bi se Adis Abebi iznajmilo 20 km (12 milja) pristupa moru na pet decenija, a takođe je predviđena i izgradnja vojne baze na obali. Zauzvrat, Etiopija bi priznala Somalilend kao nezavisnu zemlju u nekom trenutku u budućnosti, navodno je izjavio predsednik Abdi na dan potpisivanja.

Međutim, Adis Abeba je u sredu pojasnila da deo memoranduma „uključuje odredbe za etiopsku vladu da izvrši detaljnu procenu u pogledu zauzimanja stava u vezi sa naporima Somalilenda da dobije priznanje. ”

Ministar odbrane Somalilenda je u nedelju navodno optužio premijera Abija da pokušava da preuzme obalu bez odgovarajućih pregovora.

„Abii Ahmed želi da ga uzme bez iznajmljivanja ili posedovanja“, rekao je Ateie u intervjuu za lokalne medije, a prenosi Asošiejted pres.

Dok su SAD izrazile zabrinutost zbog izveštaja da će Etiopija priznati nezavisnost Somalije, Turska i Egipat su izjavili da ostaju privrženi teritorijalnom integritetu Somalije.

Afrička unija je pozvala na smirenost i uzajamno poštovanje „kako bi se deeskalirala tinjajuća napetost“ između Somalije i Etiopije.