Stručnjaci objašnjavaju šta se dešava kad trenirate, ali se ne hranite dobro?

Stručnjaci objašnjavaju šta se dešava kad trenirate, ali se ne hranite dobro?

Opšte je poznato da je za dobar izgled potrebno biti fizički aktivan, ali i regulisati ishranu.

Treba pronaći svoj balans i raditi ono što tijelu prija, a šta ako mi i pored toga ne vidimo rezultate?

Možete trčati 20 ili 30 kilometara nedjeljno, ali se i dalje niste odrekli brze hrane. Ili pazite šta jedete tokom radnih dana, pa vikendom sve nadoknadite nezdravom hranom. Ideja da jedete sve i mislite da će vježbanjem da se sredi – je zabluda.

Možete izgledati mršavo, ali ne i zdravo

„Mršava masnoća“ je nezvanični izraz koji se koristi na društvenim mrežama da opiše osobu koja izgleda vitko, ali ima visok procenat tjelesne masti, piše „CNN“. Redovni posjetilac teretane mogao bi da ima malo potkožnog masnog tkiva (masti ispod kože koju je lako uštipnuti). Ovaj sloj masti je manje primjetan jer se obavija oko organa.

Visceralna masnoća je opasnija od spoljašnjeg sloja masti koji vidite, upozorio je doktor Kolin Keriker, fiziolog za vježbanje i vanredni profesor zdravlja i ljudskih performansi na Univerzitetu Haj Point u Severnoj Karolini. Nagomilavanje visceralne masti usled konzumiranja prerađene hrane sa visokim sadržajem šećera, soli i ugljenih hidrata može dovesti do iste vrste rizika kao i kod osoba sa gojaznošću.

Na primjer, velike količine visceralne masti koje cirkulišu po tijelu mogu izazvati otvrdnjavanje arterija i njihovo sužavanje, što je bolest poznata kao ateroskleroza. Takođe, postoji povećan rizik od prerane smrti ako vježbate, ali zanemarite zdravu ishranu. U jednoj od najvećih studija za proučavanje efekata fizičke aktivnosti i kvaliteta ishrane, istraživači su otkrili da su oni koji su redovno vježbali, ali jeli sve što su željeli, izloženi većem riziku od smrtnosti u poređenju sa ljudima koji su vježbali i birali zdravu ishranu.

Zašto je praktično nemoguće preskočiti lošu ishranu?

Ako želite da smršate, ključ je da razvijete kalorijski deficit u kome sagorjevate veći broj kalorija od onih koje unosite. Ali redovno konzumiranje visokokalorične masne hrane može ovo učiniti izazovom.

„Jedna ideja bi bila da provedete više vremena vježbajući ili se bavite intenzivnijim vježbama. Ali ovaj plan zapravo ne funkcioniše kada se trošite na isparenja, zato što su nezdrava hrana i slatka pića ispunjeni praznim kalorijama“, kaže Grejs Deroća, registrovani dijetetičar i portparol Akademije za ishranu i dijetetiku.

Prerađena hrana kao što su sokovi i slatkiši imaju malo ili nimalo hranljivih materija. Sa nedostatkom vitamina, proteina i vlakana koja će vas zasititi, biće teško razmišljati o vežbanju kada ste stalno gladni.