Tema rudnika “Brskovo” u Mojkovcu danima zaokuplja crnogorsku javnost, a sagovornici u emisiji “Okvir” su ukazali da realizacija tog projekta otvara ozbiljna pitanja zaštite životne sredine i zdravlja ljudi. Na pitanja zašto su građani protiv i gdje je zakočilo u pripremi neophodnih uslova za početak eksploatacije olova i cinka, te ima li zlata u Mojkovcu, odgovarali su Vesko Delić predsjednik opštine Mojkovac, Gordana Đukanović građanska aktivistkinja, Miloš Rajković , odbornik u SO Mojkovac i Miodrag Fuštić iz grupacije “Zdravi Mojkovac”.
U emisiji je ukazano da je Portal RTCG nedavno objavio kako će Ministarstvo energetike i rudarstva, na čijem je čelu Saša Mujović , obavijestiti premijera Milojka Spajića da je Ugovor o koncesiji za detaljna geološka istraživanja i eksploataciju rude na prostoru bivšeg rudnika Brskovo istekao u julu, te da je i rok za posljednji potpisan aneks probijen.
Na sjednici SO Mojkovac prošlog mjeseca, na kojoj su odbornici raspravljali da li žele rudnik u svom gradu ili ne, 14 odbornika glasalo je za inicijativu kojom se traži da se konstatuje prestanak ugovora sa firmom “Tara resources” i da se zabrane sve rudarske aktivnosti na teritoriji ove opštine.
Tokom debate na sjednici SO čulo se da rudnik treba kategorično odbaciti zbog žive i ostalih štetnih materija, te da se ugrožava život, bezbjednost građana Mojkovca.
Cijelu priču o eventualnom negativnom uticaju otvaranja rudnika započeli su ekolozi i građani, zbog, kako su naveli namjere investitora da otpadne materijale rudnika deponuje u novom jalovištu.
Prvi čovjek Mojkovca Vesko Delić naglasio je u emisiji “Okvir” kako su u predizbornoj kampanji krajem 2021. godine svi učesnici dominantno zagovarali otvaranje rudnika.
“To je negdje značilo da će doći do povećanja broja zaposlenih, a to je opet realan sektor. Mnoge porodice će doći sa strane, neke će se i vratiti u opštinu Mojkovac, formiraće svoje porodice. Na taj način ćemo poboljšati uopšte cijelu ekonomsku i privrednu sliku Opštine Mojkovac. Pod uslovima koji se propisuju u Evropskoj uniji. Mi smo kao odgovorna lokalna vlast donijeli određene zaključke i te zaključke poslali na više adresa, od premijera Milojka Spajića, do svih ostalih ministara koji su zaduženi i negdje su na neki način vezani za ovaj projekt. To jest, po pitanju njihove nadležnosti”, naveo je Delić.
Kako je kazala Gordana Đukanović, građanska aktivistkinja, cijeli projekat prati dosta toga sumnjivog.
“Pušten je tajni snimak sa nekog od njihovih sastanaka na kojem je jedan od inženjera govorio o tome šta će sa zlatom, šta će za živom. Zašto oni uporno negiraju prisutstvo žive. A što se tiče zlata, zlato prati i živu, prati elemente koji se nalaze u rudnicima olova i cinka. Ono što je njima zasmetalo ne tiče se ekonomski parametara. Pretpostavljam da im je zasmetalo to zato što su tvrdili da su dostavili sve potrebne studije koje govore o ekonomskim i rudnim rezervama, a zapravo u tim studijama koje su dostavili, nema nekih važnih podataka. To su podaci koje oni nisu dostavili”, dodala je ona.
Po riječima Miloša Rajkovića, odbornika u SO Mojkovac, važno je da se cijela priča izdigne iznad politike.
“Ponosan sam što sam bio ispred apsolutne većine odbornika u Skupštini opštine Mojkovac koja je donijela odluku da se obustave i zabrane sve rudarske aktivnosti na teritoriji našeg grada. Mojkovac može da se razvija u jednom sasvim zdravom pravcu u kojem smo krenuli prije nekih 10-15 godina kada smo sanirali posledice starog Rudnika. U Crnoj Gori mora da se poštuje zakon, mora da postoji odgovornost, mora da postoji pošten pristup ključnim projektima koji se tiču naše budućnosti”, naveo je on.
Miodrag Fuštić podsjeća da su postojali navodi da će se sve oko projekta rudnika dalje istraživati i da će se vidjeti koliko ima drugih rezervi.
“Kada je predstavljen način na koji se planira eksploatacija, to je bio alarm za svakog građanina Mojkovca i svakog građanina Crne Gore da reaguje. Ono što su planirali na dva kilometra od centra grada, je velika opasnost i jedno veliko uništenje naše prirode, ugrožavanje života i svega”, zaključio je Fuštić.