U okviru obilježavanja Dana Metalurško-tehnološkog fakulteta danas je u prostorijama Rektorata Univerziteta Crne Gore održana Univerzitetska tribina pod nazivom „ Tranzicija ka cirkularnoj ekonomiji: Izazovi i mogućnosti „.
Tribina je okupila stručnjake iz različitih sektora kako bi razgovarali o principima cirkularne ekonomije, njenom uticaju na crnogorsko poslovanje, kao i o ulozi obrazovnih institucija u doprinosu razvoja cirkularne ekonomije. Posebna pažnja na održanoj tribini posvećena je projektu „Cetinje – zelena prijestonica“ .
Učesnici tribine su, pored prodekanica Metalurško-tehnološkog fakulteta UCG prof. dr Ivane Bošković i prof. dr Vanje Asanović, bili i Miloš Grbović predstavnik firme Fining doo , Marija Raspopović strategist, mr Dejana Dizdar predstavnica Mont Way-a , kao i mr Jovana Popović saradnica na Univerzitetu Donja Gorica.
Izjave učesnika:
Prof. dr Ivana Bošković: „Naučno-obrazovna zajednica ima presudan uticaj na građenje „kulture” cirkularne ekonomije kao jednom multidisciplinarnom i multifaktorskom principu u pogledu uticaja na društvenu stvarnost. Da bi sve to ostvarila i djelovala kao prirodan generator promjena u toj oblasti, akademska zajednica mora postaviti sebi jasan cilj, a to je određeno usklađivanje razvojnih i naučno-istraživačkih planova sa razvojnim i strateškim planovima države zacrtanim u S3 Strategiji pametne specijalizacije Crne Gore. Na Metalurško-tehnološkom fakultetu imamo priliku da budemo predvodnici u implementaciji ovih principa u našem obrazovnom i istraživačkom radu. Kroz saradnju sa industrijom i edukaciju naše zajednice, možemo stvoriti održivu budućnost za sve nas.“
Prof. dr Vanja Asanović: „Današnja tribina je posvećena važnom pitanju za naše društvo: kako primijeniti model cirkularne ekonomije u cilju poboljšanja kvaliteta životne sredine, smanjenja emisije gasova sa efektom staklene bašte i kako uspostaviti zelenu, kompetitivnu i niskokarbonsku ekonomiju u Crnoj Gori. Cirkularna ekonomija nije samo ekološki imperativ, već i okvir za ekonomsku obnovu, inovacije i transformaciju industrije što ukazuje na neophodnost kontinuirane saradnje poslovnog sektora, akademske zajednice i civilnog društva.“
Miloš Grbović: „Na ideju da od plastičnog otpada proizvodimo eko klupe i eko ploče došli smo prije više od godinu dana. Vidjeli smo da radimo jako korisnu stvar za naše društvo i krenuli smo u projekat. Prvo smo dobili sve potrebne dozvole, zatim pokrenuli proizvodnju. Sada poslije manje od pola godine, naše daske, klupe i kante za otpatke krase naše gradove kako na sjeveru tako i u drugim djelovima Crne Gore. Poručujemo da plastični otpad nije smeće vec resurs.“
Marija Raspopović: „Ključni izazovi u uspostavljanju podsticajne javne politike i institucionalnog okvira u Crnoj Gori usklađenog sa politikama EU o cirkularnoj ekonomiji obuhvataju potrebu za jačanjem infrastrukture koja će podržati ovu tranziciju, unapređenje zakonodavstva koje će pratiti sve ono što bi trebalo da se sprovodi „na terenu“, kreiranje podsticajnih mjera u vidu poreskih olakšica ili slično, edukaciju građana i privrede, te osiguranje finansijskih resursa za implementaciju. Mogućnosti za cirkularnu ekonomiju u Crnoj Gori leže u prilici za razvoj novih industrija, poboljšanje ekonomske održivosti i smanjenje ekološkog uticaja.“
Mr Jovana Popović: „Održiv razvoj crnogorske privrede ostvarljiv je samo putem ovakvih i sličnih događaja. Oni ističu važnost kreativnosti, inovacija i promjenu perspektive kako poslovnih subjekata, tako i kod pojedinaca koji su ključni za ekonomski rast. Crnogorskoj privredi su neophodni događaji koji okupljaju predstavnike privrede, državnih institucija, akademske zajednice, ali i studente. Samo zajedničkom sinergijom i naglašavanjem važnosti održivog razvoja možemo postići uspješne rezultate na polju transformacije crnogorske privrede.“
Održavanje ove tribine predstavlja važan korak u podsticanju dijaloga i saradnje između različitih sektora u Crnoj Gori, tako da su svi prisutni imali priliku učestvovati u diskusiji i razmenjivati ideje za dalje korake u implementaciji cirkularnih praksi u društvo.