Femicid je najteži oblik ispoljavanja nasilja prema ženama, najčešće posljednji čin kontinuiranog nasilja. U pitanju je mizogino ubijanje žena koje vrše muškarci, smatrajući se vlasnicima nad svojim suprugama i majkama svoje djece, saopštila je koordinatorka za ljudska prava „Grupe građana BU2“ Jovana Kentera-Bogojević.
Podsjetila je da je Daliboru Nikoliću je u Višem sudu u Podgorici izrečena kazna zatvora u trajanju od 12 godina za ubistvo Baranke Zumrite Nerde (27) u januaru prošle godine.
„Čovjek koji je do smrti tukao suprugu u poodmakloj trudnoći, u prisustvu maloljetne djece, osuđen je na samo 12 godina zatvora! Sve što možemo kao društvo reći je: Sramota! Ova zatvorska kazna ukazuje na velike propuste unutar našeg zakonodavnog okvira i Krivičnog zakonika Crne Gore, neshvatanje ozbiljnosti situacije, nezainteresovanost, ‘gluvi telefoni’ između nadležnih službi – to su neki od razloga zbog kojih je broj ubijenih žena (femicid) svake godine sve veći“, izjavila je Kentera-Bogojević.
Posljednje istraživanje Svjetske zdravstvene organizacije koje je obuhvatilo 161 zemlju pokazalo je da je svaka treća žena najmanje jednom tokom života bila izložena fizičkom ili seksualnom nasilju, a da najveći procenat počinilaca čine partneri.
„Razmimoilaženja u definisanju, izvorima i metodama prikupljanja podataka, kao i nepostojanje zvanične i javno dostupne evidencije za posljedicu imaju tzv. tamnu brojku femicida, ra se ne može precizno ustanoviti kolika je rasprostranjenost tog problema“, rekla je Kentera-Bogojević, pa nastavila:
„Organizacije u okviru UN pozvale su nekoliko puta zemlje članice na uspostavljanje nadzornog tijela za praćenje femicida – Femicide Watch, za šta se zalaže i ‘Grupa građana BU2’. ldeja za uspostavljanje takvog tijela značajno bi doprinijela tome da se precizno utvrdi rasprostranjenost femicida, ali i da se, prije svega, podrobnije ispitaju njegove karakteristike, uzroci, indikatori i rizici kako bi se bi razvile efikasne strategije za njegovo rješavanje“, kazala je Kentera-Bogojević.
Prema njenim riječima, „kroz Femicide Watch poboljšala bi se i prevencija femicida i obezbijedila bi se bolja zaštita žena od nasilja, jer bi omogućilo detaljniji uvid u femicide i pokušaje femicida, procjenu efikasnosti reagovanja nadležnih organa i utvrđivanje eventualnih propusta u njihovom radu“.
„U društvu koje ne pruža dovoljno podrške ženama žrtvama nasilja, žene koje se ohrabre da prijave nasilnika, nailaze na zid. A nasilnici nerijetko ubrzo budu pušteni i niko ih ne kontroliše, takvim ponašanjem države i izostankom djelotvorne prevencije femicida svakog dana šaljemo poruku ženama da njihovi životi nisu vrijedni. Ne budimo nijemi pred strahotama koji nas okružuju, podignimo glas, neka se čuje naš krik, jer samo tako ćemo moći da promijenimo zakone koji vladaju, samo na taj način žena neće osjećati strah, neće biti rob sopstvene porodice“, navela je Kentera-Bogojević.
Za kraj je dodala:
„Svaki život je vrijedan i dat nam je sa razlogom, neka nam život ubijene Zumrite bude opomena, neka nam bude podstrek, skinite flastere sa usta i progovorimo svi u glas. Pridružujemo se protestu NVO Centar za ženska prava, u cilju podržavanja istog najavljujemo da ćemo se pridružiti protestu – zaključila je Jovana Kentera-Bogojević.