Lideri Južne Koreje i Japana složili su se u nedjelju da nastave sa naporima da reše svoje trnovite istorijske sporove dok se zalažu za jačanje bezbednosne saradnje sa Sjedinjenim Državama kako bi se bolje nosili sa sjevernokorejskim nuklearnim pretnjama.
Južnokorejski predsjednik Jun Suk Jel i japanski premijer Fumio Kišida sastali su se dva puta na marginama regionalnog skupa u Kambodži — sa predsjednikom SAD Džoom Bajdenom, a zatim i bilateralno.
Na bilateralnom sastanku, Jun i Kišida su ocenili da postoji aktivna komunikacija između njihovih diplomata o „aktuelnom pitanju između dve zemlje“ i složili su se da nastave konsultacije kako bi se pronašlo brzo rešenje, navodi se u saopštenju Junove kancelarije.
Rečeno je da su se dva lidera takođe složila da nastave komunikaciju.
U saopštenju se ne precizira o čemu se radi, ali se očigledno odnosi na dugogodišnju prepirku oko sudskih odluka iz 2018. u Seulu koje su naložile dvema japanskim kompanijama da obeštete Korejcima koji su bili mobilisani kao prinudni radnici tokom kolonijalne vladavine Japana 1910-45. Korejskog poluostrva.
Presuda je srušila bilateralne veze na najnižu tačku u poslednjih nekoliko decenija, pošto su kompanije i japanska vlada tvrdile da su sva pitanja kompenzacije već rešena prema sporazumu iz 1965. koji je normalizovao odnose zemalja i odbijao da se povinuje presudama. Zemlje su kasnije smanjile trgovinski status jedna drugoj, a Seul je zaprijetio da će odustati od sporazuma o razmeni obaveštajnih podataka.
Prepirke između Južne Koreje i Japana zakomplikovale su napore SAD da ojačaju trilateralni bezbednosni savez sa svojim azijskim saveznicima, suočeni sa sve snažnijom Kinom i sjevernokorejskim nuklearnim programom koji napreduje.
Južna Koreja i Japan traže načine da reše sporove od majske inauguracije Joona, konzervativca koji želi da ojača vojni savez Seula sa SAD i poboljša veze sa Japanom. Neki stručnjaci kažu da je provokativna serija raketnih testova Severne Koreje u poslednjih nekoliko meseci takođe pomogla da se Seul i Tokio zbliže, jer su oba smeštena na udaljenosti od sjevernokorejskih projektila i osećaju potrebu da se ojača bezbjednosna saradnja sa Sjedinjenim Državama.
Na svom bilateralnom samitu u nedjelju, Ioon i Kishida su obnovili svoju osudu severnokorejskih raketnih testova koje su nazvali „ozbiljnom, teškom provokacijom“ koja je podrila regionalni i međunarodni mir. U razgovorima sa Bajdenom, trojica lidera su u zajedničkom saopštenju naveli da će zajedno raditi na jačanju odvraćanja i obezbeđivanju da se sve relevantne sankcije Sjevernoj Koreji u potpunosti primenjuju. Bajden je takođe ponovio da je posvećenost SAD odbrani Japana i Južne Koreje „gvozdena“ i da je podržana čitavim spektrom sposobnosti, uključujući nuklearne.
U septembru su Ioon i Kishida održali svoje prve razgovore na marginama Generalne skupštine UN-a i dogovorili se da ubrzaju napore za popravljanje veza svojih zemalja. Taj sastanak je bio prvi samit zemalja od decembra 2019. godine.