SDT utvrdilo: Đukanović nije zloupotrijebio vladin avion, legalno otišao na „doček Nove godine“

SDT utvrdilo: Đukanović nije zloupotrijebio vladin avion, legalno otišao na „doček Nove godine“

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) utvrdilo je da doskorašnji predsjednik države Milo Đukanović nije počinio krivično djelo, odnosno da nije zloupotrijebio vladin avion za privatan let do Bergama uoči Nove 2023. godine.

To se može zaključiti na osnovu odgovora koji je upućen Mreži za istraživanje organizovanog kriminala i korupcije – LUPA.

“Ocjenom sadržine spisa predmeta Ktr-S. br. 2/23, koji je formiran povodom Vašeg podneska – informacije koju ste u svojstvu izvršnog direktora Mreže za istraživanje organizovanog kriminala i korupcije – LUPA podnijeli ovom tužilaštvu putem elektronske pošte dana 09.01.2023. godine, utvrđeno je da nema osnova za preduzimanje krivičnog gonjenja protiv bilo kog lica, zbog bilo kojeg krivičnog djela za koje se goni po službenoj dužnosti”, piše u odgovoru specijalnog tužioca Miroslava Turkovića od 17. oktobra, koji je proslijeđen sada bivšem direktoru NVU LUPA Vladimiru Otaševiću.

U prijavi koja je prije 10 mjeseci poslata SDT pisalo je da je avion Learjet 45 Vlade Crne Gore, registarskih oznaka 4O-MNE, sletio 30. decembra oko 22:14 časova na pistu u Golubovcima nakon sat i 14 minuta leta od aerodroma u italijanskom Bergamu do Podgorice.

Uoči tog leta javnost nije obaviještena da crnogorski državnici imaju bilo kakve diplomatske obaveze u Italiji, zbog kojih moraju da koriste vladin avion.

Mreža za istraživanje organizovanog kriminala i korupcije – LUPA utvrdila je ko je i na koji način koristio vladin avion do Italije.

Uvidom u registar letova može se zaključiti da je avion Vlade Crne Gore, registarskih oznaka 4O-MNE, u 9:58 ujutru 30. decembra 2022. godine poletio iz Podgorice ka Istanbulu. U tom avionu se nalazio predsjednik države Milo Đukanović i njegova pratnja.

Nije, međutim, poznato kad je tačno sletio u glavni grad Turske, ali oko 1:14 časova radar je uočio crnogorski avion blizu Istanbula.

Crnogorska delegacija, predvođena predsjednikom Đukanovićem u Turskoj se zadržala do 7:58 časova 30. decembra, kada je avion Vlade Crne Gore poletio sa aerodroma i umjesto ka Podgorici, uputio se ka sjeveru Italije.

Evidentirano je potom da je avio u 8:26 časova sletio na areodrom u Bergamu, te da se poslije 30-ak minuta uputio ka glavnom gradu Crne Gore.

LUPA je kontaktirala Generalni sekretarijat Vlade, kako bi provjerili u koje svrhe je i ko koristio avion.

“Nalog za let bio je baš tom rutom. Da li se Đukanović vratio iz Bergama, zaista ne znam. Važno je da je avion putovao rutom koja je upisana u nalogu i to je zvanično bio zahtjev kabineta predsjednika Crne Gore”, rekao je ranije generalni sekretar Vlade Boris Marić.

Na pitanje zašto je avion letio od Istanbula do Bergama, koji se nalazi nedaleko od granice sa Švajcarskom, umjesto direktno iz Istanbula ka Podgorici i zašto je let trajao najmanje dva sata duže, Marić je istakao:

“Obrazloženje je bilo da predsjednik ima diplomatski susret, ali svakako detalje možemo da provjerimo nakon praznika”.

Postavlja se pitanje kakav je to tajni diplomatski susret u večernjim časovima?

Kako su tada pisali mediji pozivajući se na nezvanične informacije, tadašnji predsjednik Đukanović se 30. decembra 2022. godine nije vratio u Podgoricu vladinim avionom, već se sa putničkim motornim vozilom sa aerodroma u Bergamu uputio privatno u pravcu Švajcarske, gdje je proveo novogodišnje praznike.

Navodno, Đukanović je boravio u švajcarskom gradu Sent Moricu.

„Zbog gore navedenog Mreža za istraživanje organizovanog kriminala i korupcije – LUPA izražava ozbiljne sumnje da je predsjednik države zloupotrijebio avion Vlade Crne Gore u privatne svrhe, letom iz Istanbula do aerodroma u Bergamu”, pisalo je, između ostalog, u informaciji dostavljenoj tužilaštvu 9. januara ove godine.

Sredinom januara 2023. godine “Vijesti” su objavile je da je Milo Đukanović sa suprugom Lidijom i dva službenika Uprave policije, koji ga obezbjeđuju, od 30. decembra do 7. januara boravio u luksuznom hotelu Grand Hotel des Bains Kempinski u švajcarskom mondenskom odmaralištu Sent Moric.

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) saopštili su ranije da su troškovi po osnovu službenog putovanja njihovih službenika iznosili preko 11 hiljada evra. Troškove obezbjeđenja štićenih ličnosti snosi država.

”Od ukupnog iznosa, iznos od 8.931,42 evra se odnosi na hotelski smještaj, a troškovi za dnevnice su iznosili 2,209,20 evra”, pisalo je u odgovorima MUP-a na pitanja “Vijesti”.

Boravak u luksuznom hotelu Grand Hotel des Bains Kempinski na noć dostiže cijenu i 20.000 evra.

Ti podaci, po tvrdnjama SDT, nisu inkriminišući i nema osnova za preduzimanje krivičnog gonjenja protiv bilo kog lica, zbog bilo kojeg krivičnog djela za koje se goni po službenoj dužnosti, prenio je „Press“.