Postavlja se, kaže, pitanje i da li je članstvo u NATO-u garancija miru, u situaciji kada taj vojni savez može biti prezauzet dejstvima na novim ratnim žaristima u svijetu.
Mnogo je danas lakše ući u primjenu sile nego što je to bilo prije godinu ili dvije naročito nakon napada Rusije na Ukrajinu, kaze za TVCG Radić.
„Tu se, više ne priča o terorizmu kao glavnom problemu, već o nečemu mnogo većem i opasnijem po čovječanstvo, a to je konvencionalni rat“, dodao je on.
U tom novom svijetu, realno je strahovati i za region Zapadnog Balkana. Radić smatra da suštinski, nijesmo riješili nijedan problem koji smo naslijedili iz građanskih ratova 90-ih.
„To su zamrznuti sukobi. Balkan je pun mržnje. Članstvo u NATO-u situaciju čini donekle sigurnijom“, smatra on.
Medjutiom, ako uzmemo u obzir, sve veću prijetnju širenja sukoba na Bliskom istoku, postavlja se pitanje da li je članstvo sigurna zaštita.
Svjesni toga, u NATO-u, su od početka rata u Ukrajini, pokazali su veliko intersovanje za naš region.
Dok se na Bliskom istoku, vodi rat velikog stila, u sjedištu NATO-a se razgovara o situaciji na Kosovu i Bosni i Hercegovini.
Sve to, zaključuje naš sagovornik, dovoljno govori da postoji procjena o eventualnoj destabilizaciji Balkana, što niko ne želi, i da u Briselu, vode računa da se to i ne desi.