Mandatar za sastav 44. vlade Crne Gore i lider Pokreta „Evropa sad“ Milojko Spajić nastaviće danas pregovore o formiranju nove izvršne vlasti. Kako nezvanično saznajemo Spajić je spreman na ustupke i pokušaće da izmijenjenom ponudom odgovori zahtjevima stranaka sa kojima je pregovarao.
Spajić će se, kako je predviđeno, u 11 sati sastati sa predstavnicima političkih subjekata koji su mu, tokom nedavnih konsultacija sa šefom države Jakovom Milatovićem, iskazali podršku za sticanje statusa mandatara.
Podsjećamo da je Spajića za mandatara podržalo devet političkih subjekata koji zajedno imaju 44 poslanička mandata u novom sazivu parlamenta.
Osim Pokreta „Evropa sad“ koji raspolaže sa 24 mandata, Spajića su podržale još i Demokrate sa sedam, Bošnjačka stranka sa šest, Socijalistička narodna partija i Albanski forum sa po dva, kao i Demokratski savez Albanaca, Forca i Hrvatska građanska inicijativa sa po jednim mandatom. Podršku mu je pružila i Demokratska unija Albanaca koja je na minulim parlamentarnim izborima nastupila u koaliciji sa Demokratskom partijom socijalista pa ostaje neizvjesno da li će Spajić, koji je odmah nakon završenih izbora isključio svaku mogućnost pregovora sa DPS-om i Grđanskim pokretom Ura, razgovarati i sa predstavnicima DUA.
Nakon sastanka sa predstavnicima partija koje su ga podržale, u 14 sati će uslijediti i razgovori sa liderima koalicije „Za budućnost Crne Gore“ Milanom Kneževićem i Andrijom Mandićem.
Kako saznajemo Spajić je spreman na sve od povećanja broja resora pa do izmjene dogovora sa Demokratama kojima je pripao bezbjednosni sektor i mjesto predsjednika parlamenta.
Koalicija ZBCG i dalje očekuje da Spajić na sastanku bitno poboljša svoju ponudu sa najmanje četiri jaka resora i potpredsjedničko mjesto vlade, ako uopšte žele da pregovaraju o funkciji šefa parlamenta, koje im po svim principima formiranja vlasti pripada.
Podsjećamo Spajić je, uoči konsultacija o mandataru, održao pregovore sa koalicijom ZBCG ali nije bilo konkretnih rezultata, budući da su Knežević i Mandić insistirali na najmanje dva vladina resora i čelnoj poziciji Skupštine, koju je Spajić prethodno obećao Demokratama.
Mandatar je sada, suočem sa nedostatkom podrške koja bi omogućila političku stabilnost buduće vlade, primoran je i da izmijeni prvobitnu ponudu.
Koalicija ZBCG, kao treća po jačini snaga u parlamentu, raspolaže sa 13 mandata i od njene eventualne podrške će umnogome zavisiti stabilnost buduće vlade.
Na ulasku ZBCG u novu vladu, kako se to iskristalisalo tokom konsultacija sa Milatovićem, insistira dio koalicionih partnera PES-a, odnosno Savez građana Civis i Ujedinjena Crna Gora.
Bošnjačkoj stranci je prvobitno ponuđena pozicija potpredsjednika vlade za evropsku i spoljnu politiku, te ministarstva saobraćaja i infrastrukture, prosvjete, poljoprivrede i dijaspore.
Politički lideri Bošnjaka su, međutim, insistirali i na funkciji šefa diplomatije, ali Spajić to mjesto nije bio spreman da im ponudi budući da su za njega zainteresovani i funkcioneri PES-a.
Spajić za postizanje dogovora i formiranje nove vlade ima rok od 90 dana, a ukoliko u tome ne uspije, Ustav nalaže raspuštanje Skupštine i raspisivanje novih parlamentarnih izbora.
Novi izazov u sastavljanju vlade, moglo bi da predstavlja nastojanje mandatara i lidera Pokreta Evropa sad (PES) Milojka Spajića da u novoj izvršnoj vlasti bude 30 odsto žena.
Prema nezvaničnim informacijama, tokom razgovora s predstavnicima koalicije Za budućnost Crne Gore (ZBCG), Spajić im je skrenuo pažnju da su za pozicije u vladi uglavnom kandidovali muškarce, a da on želi da u novoj izvršnoj vlasti bude što više žena, odnosno 30 odsto. Ono što ostaje nejasno zašto Spajić nije na ovolikom procentu žena insistirao prilikom pravljenja liste pokreta iz kojeg dolazi i zašto mu to i tada nije bio prioritet i da li je ovo neka njegova igrarija ili nesnalaženje u političkim vodama ubrzo će biti jasno.