Šušić: Pravnik neophodan Savjetu RTV Podgorica, kako bi se izbjegli propusti koji za posljedicu imaju sudske sporove

Šušić: Pravnik neophodan Savjetu RTV Podgorica, kako bi se izbjegli propusti koji za posljedicu imaju sudske sporove

Izmijenjenom odluku o osnivanju RTV Podgorica propisano je da će po jednog člana Savjeta lokalnog javnog emitera predlagati Univerzitet Crne Gore i Advokatska komora Crne Gore.

Zbog čega baš Advokatska, a ne recimo Ljekarska ili Inženjerska komora, te zašto ne svi, nego samo državni univerzitet, Mitara Šušića, šef kluba odbornika Nove srpske demokratije, navodi da im je bilo bitno da odaberu institucije koje u najvećoj mogućoj mjeri mogu garantovati integritet predloženih članova, kao i relevantnu stručnost u oblastima koje mogu biti od značaja za rad javnog emitera.

– Smatramo da je jako bitno da bar jedan član Savjeta bude pravnik sa bogatim praktičnim iskustvom, jer smo svjedoci da su se u ranijem periodu u radu ovakvih tijela često dešavali pravni propusti, koji za posljedicu imaju sudske sporove i odštetne zahtjeve. Vjerujemo da će, sa iskusnim pravnikom u svom sastavu, koji će biti nominovan od strane jednog od najstarijih strukovnih udruženja u Crnoj Gori, Savjet sve svoje aktivnosti sprovoditi na najbolji mogući način, odnosno da će rizik zbog neadekvatnog tumačenja pravnih normi biti minimalizovan – rekao je Šušić, a prenosi „Dan“.

On smatra da Univerzitet Crne Gore kao najstarija i najreprezentativnija obrazovna institucija u Crnoj Gori može predložiti kvalitetno personalno rješenje.

– Uz uvažavanje svih drugih institucija i strukovnih udruženja, stava smo da su upravo Univerzitet i Advokatska komora najrelevantnije za nominaciju kandidatura za članstvo u upravljačkom tijelu ovog tipa. Siguran sam da i druga nezavisna upravljačka tijela (Savjet RTCG, sudski i tužilački savjet, savjet ASK itd), treba da imaju predstavnike ove dvije institucije. Uostalom, i Ustav Crne Gore prepoznaje navedene organizacije kao posebno značajne za cjelokupan društveni poredak – kazao je Šušić.

On je objasnio i zbog čega su ombudsmanu data ovlašćenja koja prevazilaze samoregulaciju medija.

– Ombudsman je zamišljen kao organ u okviru javnog emitera, koji se bavi sprječavanjem povreda ljudskih prava, sprječavanjem diskriminacije, govora mržnje, prava na informisanost – sve u kontekstu programskih sadržaja lokalnog javnog servisa, i to je vrlo jasno naznačeno u predlogu odluke. Dakle, neće se baviti ovim temama generalno i uopšteno, već fokusirano vezano za programske sadržaje RTV Podgorica – rekao je šef kluba odbornika Nove srpske demokratije.

Predlagač odluke u izmijenjenom propisu ne spominje Etički kodeks novinara i novinarki Crne Gore, kojeg su novinari dužni da se pridržavaju.

– Kodeks novinara, kao esnafski propis, predstavlja jedan vid samoregulacije, o kojem novinari i javni emitari svakako moraju voditi računa, bez obzira da li se odluci poziva na njih direktno ili ne. No, i pored toga, budući da smo od starta pokazali najveći mogući stepen inkluzivnosti i otvorenosti za primjedbe, te da rad na odborima još traje, razmotrićemo mogućnost da Kodeksu novinara damo dodatno na značaju, ne samo na nivou principa već i u normativnom dijelu – zaključio je Šušić.