Na društvenim mrežama šire se lažne tvrdnje koje sugerišu da je BBC pogrešno izveštavao o temperaturama u južnoj Evropi.
Više od dva miliona pregleda ima snimak Nila Olivera, voditelja vesti DžB Njuz, koji optužuje BBC i „druge“ da „izazivaju strah“ izveštavanjem o „navodno zastrašujućim temperaturama“.
Poslednjih nekoliko nedelja, intenzivan toplotni talas zahvatio je delove južne Evrope i severne Afrike, sa velikim požarima koji su izbili u Grčkoj, Italiji i Alžiru, što je dovelo do više od 40 smrtnih slučajeva.
Govoreći o požarima na grčkom ostrvu Rodosu, Oliver je optužio BBC i druge medije da pokušavaju da „izazovu strah kod ljudi zbog vremenskih prilika“.
„Te navodno zastrašujuće temperature koje su se predviđale, sve počinju brojem četiri… 40 ovo, pa 40 ono. Sve one su dobijene korišćenjem satelitskih snimaka temperatura tla“, rekao je on.
„Ta temperatura se nikada nije koristila u izveštavanju o vremenu i prognozi.
„Naprotiv, brojka koje se koristi je temperatura vazduha, nekoliko metara iznad površine zemlje. Prave temperature, temperature vazduha koje su se zaista i desile, bile su oko 30 stepeni“.
Oliverova tvrdnja da je BBC koristio temperaturu tla je lažna, što je istaklo i nekoliko BBC-jevih prezentera vremenske prognoze.
This absolutely not true. The temperature being reported is AIR temperature above ground (over 1 metre+), not the GROUND temperature. Ground temperature will have been even higher in many of those locations, well in excess of 50°. https://t.co/23E9FLv1lK
BBC zasniva izveštaje o vremenskoj prognozi upravo na temperaturama vazduha.
Za drugu tvrdnju, da su „prave temperature“ bile oko 30, Oliver nije precizirao tačne lokacije, ali je u ponedeljak 24. jula nekoliko mesta širom Evrope zabeležilo temperaturu vazduha višu od 40 stepeni.
U grčkoj Lamiji temperatura vazduha je bila 45 stepeni Celzijusovih, isto kao u Figeresu u Španiji (45,4 stepeni), a u grčkom mestu Gitio prethodnih dana je izmereno 46,4 stepena Celzijusovih.
GB Njuz nije odgovorio na zahtev BBC-ja o tvrdnjama Olivera.
BBC je zamolio za komentar i Olivera.
BBC se oslanja na merenja temperature vazduha u skladu sa međunarodno dogovorenim standardima.
Oni se uzimaju pomoću uređaja koji mere temperaturu u hladu sa slobodnim kretanjem vazduha.
Iz tog razloga, termometri se postavljaju unutar Stivenson ekrana – namenski napravljenih kutija sa belim letvicama na visini od 1,25 metara kako bi se sprečilo da direktna toplota sa zemlje i drugih tvrdih površina utiče na očitavanje.
Merenja temperature vazduha u zemljama pogođenim toplotnim talasom dobijena je pomoću instrumenata i metoda koje je odobrila Svetska meteorološka organizacija (VMO), čija je članica i Velika Britanija.
Temperature tla mogu da se mere termometrima i satelitima.
U proseku mogu da budu 10 do 15 stepeni više od temperature vazduha.
Ali BBC ih ne koristi u izveštajima o vremenu i prognozama.
Pojedini korisnici društvenih mreža napali su BBC, tvrdeći da se izveštaji ove medijske kuće ne poklapaju sa stvarnim temperaturama.
U Jerzuu, na Sardiniji u Italiji, u ponedeljak je zabeležena temperatura vazduha od 48,2 stepeni Celzijusa, što je najviša temperatura u Evropi do sada ove godine.
BBC je jedna od mnogih medijskih kuća koje su izveštavale o ovom rekordu.
Ali pojedini su na društvenim mrežama tvrdili da su izveštaji netačni.
Robin Monoti, filmski stvaralac sa više od 81.000 pratilaca na Tviteru, tvrdi da izveštaji BBC-ja nisu potkrepljeni dokazima.
Ali podaci regionalne agrometeorološke službe Sardinije potvrđuju prijavljene visoke temperature.
BBC je kontaktirao Monotija koji nas je uputio na veb stranicu italijanske meteorološke službe, na kojoj su navedena različita očitavanja temperature za taj dan u Jerzuu.
Međutim, nijedno od tih očitavanja nije urađeno u samom Jerzuu, već u obližnjim opštinama, od kojih je najbliža udaljena više od 20 kilometara.
Zatim je naveo da oprema za dobijanje tog konkretnog očitavanja temperature nije u skladu sa međunarodnim standardima.
Ali regionalna agrometeorološka služba Sardinije jasno je na svom sajtu naznačila da njene meteorološke stanice rade u skladu sa preporukama SMO.
Iz Svetske meteorološke organizacije rekli su BBC-ju da je temperatura od 48,2 stepeni Celzijusa registrovana u Jerzuu u skladu sa podacima sa drugih stanica širom Sardinije.
Međutim, dodaju da je svaki temperaturni rekord privremen dok ga ne priznaju nacionalne ili regionalne vlasti, a na kraju i SMO.
Vremenske prognoze se prave korišćenjem složenih kompjuterskih modela i ažuriraju kada se dostignu maksimalne temperature.
Cilj prognostičara je da predvide što je preciznije moguće stvarne temperature.
Male varijacije i promene u atmosferskim uslovima mogu značajno da utiču na prognozirane vremenske uslove.
Većina meteoroloških organizacija smatra da je tačna ona prognozirana temperatura koja je u opsegu od dva stepena izmerenog očitavanja.
Ali čak i ako su prognoze za gradove ili čitave regione tačne, one ne odražavaju uvek male, lokalne varijacije u temperaturi.
BBC je prognozirao temperaturu od 47 stepeni Celzijusovih na italijanskom ostrvu Sicilija 19. jula.
Mnogi korisnici Tvitera, među kojima i Monoti, tvrdili su da je na sajtu BBC-ja u odeljku o vremenskoj prognozi bila navedena mnogo niža temperaturu od 37 stepeni Celzijusa u Palermu, glavnom gradu Sicilije.
Lokacija Palerma značila je da je u gradu bila niža temperatura nego u drugim delovima velikog mediteranskog ostrva.
Prema podacima agrometeorološke informativne službe Sicilije, najviša temperatura zabeležena tog dana bila je 44,8 stepeni Celzijusa u opštini Frankofonte.