Zvaničnik Svijetske zdravstvene organizacije u Africi poziva na veću podršku zemljama koje se suočavaju sa izbijanjem kolere, rekavši da ta bolest ima potencijal da „brzo eksplodira“ kako padavine nastave u nekim oblastima.
Dr Patrik Otim, zvaničnik SZO koji prati hitne slučajeve, rekao je da su izbijanja kolere potencijalno opasne zbog kratkog perioda inkubacije i uključivanja kontaminiranih izvora vode.
„Tako da je veoma važno da podržimo ove zemlje da budu u stanju da odgovore tamo gde epidemije nisu postale prevelike“, rekao je on.
Kolera je prijavljena u 12 od 54 afričke zemlje. Južnoafrička Republika, Tanzanija i Zimbabve su poslednji koji su otkrili slučajeve. Malavi, sa stotinama smrtnih slučajeva od kolere, suočava se sa najgorom epidemijom ikada.
Ostrvska država Madagaskar, žrtva dva destruktivna ciklona ove godine, takođe se suočava sa zabrinjavajućom epidemijom.
Kolera je bolest koja se prenosi vodom. Povećane količine padavina u zemljama kao što je Malavi usporavaju napore kontrole u nekim oblastima, rekao je dr Matšidiso Moeti, regionalni direktor SZO za Afriku.
SZO je upozorila da bi klimatske promene mogle da učine epidemije kolere češćim, jer se bakterije koje izazivaju bolest mogu brže razmnožavati u toplijoj vodi.
Do sada je 3,4 miliona doza oralne vakcine protiv kolere poslato u Keniju, Kongo i Mozambik, južnoafričku državu u kojoj raste broj slučajeva, rekao je Moeti.
Afrika se suočava sa nedostatkom oralne vakcine protiv kolere usred globalne potražnje. Druge zemlje koje se suočavaju sa izbijanjem kolere su Liban i Sirija.