Zdrava ishrana je ključna za zdravo tijelo – posebno kada je u pitanju kontrola težine.
Iako na metabolizam utiče niz različitih faktora, hrana koju konzumiramo takođe može igrati važnu ulogu. Ali ne radi se samo o očiglednim krivcima kao što su čips i sladoled.
Postoji nekoliko vrsta hljeba na koje stručnjaci upozoravaju ako želimo da održimo tanak struk i ubrzan metabolizam, uključujući i one koje bi mogle da nas zavaraju svojim izgledom.
Bijeli hljeb je ozloglašeni krivac, a ništa bolje nisu ni mnoge vrste hljeba sa više žitarica, tvrde nutricionisti. Evo na koje vrste hljeba su upozoravali.
Bijeli hljeb je ukusan i neophodan u mnogim kuhinjama. Međutim, nutricionista Liza Ričards tvrdi da je važno ograničiti unos ovih prerađenih ugljenih hidrata ako pokušavamo da smršamo.
„Bijeli hljeb sadrži rafinisane ugljene hidrate i lišen je vlakana ili drugih korisnih hranljivih materija. Rafinisani ugljeni hidrati su veoma zapaljivi i brzo se pretvaraju u šećer, izazivajući skok glukoze“, objasnila je za „SheFinds“.
Sve ove rafinisane komponente su prepune kalorija, ali tijelu nije potrebno mnogo energije da ih obradi, što može ozbiljno uticati na metabolizam tokom vremena.
Pored toga, prerađena hrana poput bijelog hljeba praktično nema nutritivnu vrijednost i neće nas dugo držati sitim, što će vjerovatno dovesti do prejedanja kasnije u toku dana – što, naravno, može ugroziti ciljeve gubitka težine.
Većina ljudi već zna da je bijeli hljeb najgora opcija, ali to ne znači da smo bezbjedni ako u korpu dodamo hljeb sa više žitarica. Na policama prodavnica ima mnogo hljeba za koje se čini da su napravljeni od cijelih žitarica, ali u stvari mogu biti štetni po vaše zdravlje, prenosi Index.hr.
„Hljeb sa više žitarica tvrdi da sadrži više vrsta žitarica. Ključno pitanje je: da li su ove žitarice cijele? Često su hljebovi sa više žitarica puni prerađenih verzija ovsa, pšenice i ječma“, kaže nutricionista i dijetetičar Erin Mekarti.
Poput bijelog hljeba, konzumiranje ovih prerađenih žitarica može izazvati skokove šećera u krvi i insulina, što može negativno uticati na metabolizam na duži rok, prenosi N1.
Da bismo bili sigurni da biramo zaista zdrav hljeb, Mekarti savjetuje da izaberete hljeb sa oznakom „100 odsto integralno zrno“ ili „100 odsto integralni hljeb“.
„Proizvode od cijelog zrna ne treba navoditi kao obogaćene jer cijela zrna i dalje sadrže sve svoje hranljive materije. Takođe će prirodno imati više vlakana“, zaključila je Mekarti.