Stimulisanje ponovnog rasta aksona nakon povrijede kičmene moždine

Stimulisanje ponovnog rasta aksona nakon povrijede kičmene moždine

Nova studija Burke Neurološkog instituta (BNI), Veill Cornell Medicine, otkriva da aktivacija MAP2K signalizacije genetskim inženjeringom ili neinvazivnom ponavljajućom transkranijalnom magnetnom stimulacijom (rTMS) promoviše nicanje aksona kortikospinalnog trakta (CST) i funkcionalnu regeneraciju nakon kičmene moždine u (SCI) kod miševa.

rTMS je neinvazivna tehnika koja izaziva električno polje u moždanom tkivu putem elektromagnetne indukcije. Dok sve veći broj dokaza sugeriše da rTMS primenjen preko motornog korteksa može biti koristan za funkcionalni oporavak kod pacijenata sa SCI, molekularni i ćelijski mehanizmi koji leže u osnovi korisnih efekata rTMS-a ostaju nejasni.

Nova studija objavljena u Science Translation Medicine pokazala je da je visokofrekventni rTMS (HF-rTMS) aktivirao MAP2K signalizaciju i poboljšao regeneraciju aksona i funkcionalni oporavak, što sugeriše da bi rTMS mogao biti vredna opcija lečenja za osobe sa SCI.

Olakšavanje regeneracije aksona u povređenom centralnom nervnom sistemu (CNS) ostaje izazovan zadatak. Neuspeh zrelih neurona CNS-a da aktiviraju unutrašnje mehanizme rasta ćelija i regenerišu povređene aksone ozbiljno ometaju razvoj efikasnih novih terapija nakon traumatske povrede mozga ili kičmene moždine.

RAF-Mitogen aktivirana protein kinaza kinaza (MAP2K, takođe poznata kao MEK) signalna kaskada posreduje izrastanje aksona na velike udaljenosti u razvoju PNS i CNS neurona. Na osnovu svojih prethodnih nalaza, istraživači iz BNI-ja su pretpostavili da RAF signalizacija reguliše intrinzični program rasta aksona i da bi njegova aktivacija mogla omogućiti ponovni rast aksona CNS-a odraslih sisara nakon SCI. Otkrili su da uslovna ekspresija BRAF-a koji se aktivira konstitutivno kinazom u zrelim kortikospinalnim neuronima (CSN) izaziva ekspresiju skupa transkripcionih faktora koji su prethodno bili uključeni u regeneraciju aksona ganglijskih ćelija retine zebrice.

Pored toga, uslovna aktivacija BRAF-a u CSN-ovima omogućila je klijanje i regeneraciju CST aksona u različitim eksperimentalnim modelima SCI kod miševa. Prema rečima Ksiaofei Guana, MD, Ph.D., postdoktorskog istraživača na BNI-u koji je sproveo eksperimente, novoizrasli aksoni CST-a formirali su sinapse sa lokalnim spinalnim krugovima i dalje rezultirali poboljšanim funkcionalnim oporavkom motora.

rTMS se pojavljuje kao obećavajuća strategija za poboljšanje oporavka kod pacijenata sa povredom kičmene moždine ili mozga, ali osnovni mehanizmi plastičnosti i puni terapeutski potencijal ovih pristupa ostaju nepoznati. Istraživački tim BNI je otkrio da je tok dnevnih visokofrekventnih rTMS sesija aktivirao MAP2K signalizaciju i modulirao ekspresiju skupa faktora transkripcije povezanih sa regeneracijom na isti način kao i genetska aktivacija BRAF-a. Endogena MAP2K aktivnost je bila potrebna za pojačano klijanje CST, regeneraciju i funkcionalni oporavak kod miševa sa SCI modelom tretiranih HF-rTMS.

Istraživači veruju da ovi rezultati zajedno pokazuju centralnu ulogu MAP2K signalizacije u povećanju kapaciteta rasta zrelih CSN-a i sugerišu da HF-rTMS može imati potencijal za lečenje povrede kičmene moždine modulacijom MAP2K signalizacije. BNI tim je započeo klinička ispitivanja testiranja HF-rTMS protokola na sposobnim pojedincima i pacijentima sa SCI. Ako bude uspešan, HF-rTMS bi mogao da se pojavi kao neinvazivna opcija lečenja niskog rizika da bi se olakšala regeneracija aksona, sama ili u kombinaciji sa drugim dodatnim intervencijama, za SCI ili druge pojedince koji mogu imati koristi od popravke CNS kola.