Simptomi nedostatka gvožđa koje NE SMIJETE ignorisati

Simptomi nedostatka gvožđa koje NE SMIJETE ignorisati

Nedostatak gvožđe se može razvijati postepeno, a simptomi često ostaju neprimijećeni jer su opšti i lako ih je pripisati drugim uzrocima.

Ovaj problem je čest posebno među ženama, pojasnila je doktorica specijalizirana za welnes i prehranu, dr. Jacey Folkers. „Željezo je jedan od najvažnijih nutritijenata jer pomaže proteinima da dostave kisik u cijelo tijelo“, pojasnila je za Vogue.

Preporučeni dnevni unos gvožđe varira zavisno o polu, dobi i prehrani, a ženama je potrebniji nego muškarcima. Prema dr. Folkers nekoliko je znakova nedostatka gvožđa koje je lako zanemariti.

Natečen, bolan ili promijenjen izgled jezika može otežati žvakanje i gutanje hrane, što dodatno otežava unos hranjivih stvari. Nedostatak gvožđa može uzrokovati i blijede desni koje su slične blijedoj koži zbog manjka kisika.

Takođe, krhki nokti mogu ukazivati na nedostatak gvožđa.

„Naši nokti mogu otkriti puno o našem zdravlju“, pojašnjava dr. Folkers.

Suve i ispucale usne takođe mogu biti znak manjka gvoždja.

„Samo tretiranje ispucalih usana kremama neće pomoći. Potrebno je riješiti osnovni problem nedostatka gvožđa“ , rekla je dr. Folkers.

Želja za nejestivim stvarima, poput zemlje, leda ili kartona može ukazivati na stanje poznato kao „pika“ koje je često povezano s anemijom. Takođe i potreba za žvakanjem leda može biti znak ozbiljnog nedostatka gvožđa. Stanjivanje kose ili povećano opadanje može biti povezano s nedostatkom kisika u folikulama.

„Kada folikule ne dobijaju dovoljno kisika, kosa opada i prestaje rasti dok se nivo gvožđa ne normalizuje“, pojašnjava dr. Folkers.

Povećanje unosa hrane bogate gvoždjem, poput zelenog voća, mahunarki, mesa i orašastih plodova je ključ za povratak optimalnog nivoa. U ozbiljnijim slučajevima ljekari mogu preporučiti dodatke ili intravenoznu terapiju.