Gojaznost je sve češća među djecom, a tome ponekad nesvjesno doprinose i roditelji, nekim navikama koje usađuju mališanima.
Prof. Frenklin Džozef upozorio je da to što mame i tate teraju djecu da pojedu sve iz tanjira može da dovede do nezdravog odnosa prema hrani kasnije u životu.
Ali, to nije jedina greška koju roditleji prave i tako doprinose gomilanju kilograma kod djece – nutricionistkinja i mama Džena Houp je navela skrivene uzroke gojaznosti kod djece, a većina njih se relativno lako može ispraviti.
1. Sok je tajna opasnost
Mnogi roditelji vjeruju da voćni sokovi pomažu mališanima da unesu dnevnu dozu potrebnih vitamina, ali nutricionistkinja upozorava da sadrže mnogo šećera, te da je mnogo bolje da dijete zapravo pojede voće nego da popije sok.
„Djeci nije potrebno da piju bilo šta drugo sem vode, to je jednostavna zamjena.
Razumijem da su sokići ukusni, slatki, tako da su velike šanse da ih mališani sami traže, a roditelji nisu svjesni koliko su sokovi loši. Svakako, mnogo je bolje da zapravo pojedu jabuku ili pomorandžu umjesto soka.“
2. I vrijeme pred ekranima goji
Neki roditelji možda ne razumiju da postoji veza između vremena koje djeca provode pred ekranima i gojaznosti, ali nije samo sjedenje krivac za gomilanje kilograma.
„Sve više djece jede ispred ekrana, a to može da ima negativan uticaj na regulaciju apetita. Kada stavite ekran ispred djeteta, njegov mozak je fokusiran na ekran, a ne na hranu koju unosi, zbog čega su veće šanse da dijete pojede više nego što mu treba.
„Takođe, to negativno utiče i na apsorpciju nutrijenata – mozak ne proizvodi digestivne enzime koji su potrebni za varenje jer mozak nije angažovan kako bi trebalo“, objašnjava nutricionistkinja Houp.
3. Grickalice za disciplinovanje
Jedna od navika koje je Džena primjetila kod roditelja je da djeci daju grickalice i slatkiše tek da bi ih nečim okupirali. Međutim, nutricionistkinja upozorava da je to dugoročno loše.
„Nije lako odgajati dijete i mnogi roditelji su stalno zauzeti, stalno rade po više stvari istovremeno, pa ako ne mogu da nađu nešto drugo čime će se zanimati dijete, daju mu grickalice.
Kesica čokoladnih bombonica može da vam kupi iznenađujuće dosta vremena, ali je loša za zdravlje djece“, podseća ona, dodajući da mališani moraju da nauče da se zabavljaju bez grickalica i telefona.
4. Hrana kao nagrada
Većina roditelja to radi – koriste hranu kao nagradu da bi djeca uradila nešto što oni žele, ali na taj način im stvaraju dugoročne probleme sa hranom.
„Za mame i tate je normalno da kažu ’ako ne uradiš ovo, ne možeš da dobiješ desert’“, ističe nutricionistkinja, dodajući da to nipošto ne treba raditi jer korišćenje hrane kao nagrade stvara loš odnos prema hrani, prenosi thesun.co.uk.
5. Deserti posle svakog obroka
Nutricionistkinja kaže da je jako važno da roditelji ne prave odmalena od djece sladokusce.
„Mislim da je veoma značajno da se deca ne uče da posle svakog obroka treba da dobiju desert jer će u suprotnom mališani odrasti misleći da uvek nakon jela treba da jedu nešto slatko, a nije tako“.
6. Korišćenje kolica i automobila
Nutricionistkinja ističe da prekomjerna upotreba kolica ili automobila za odlaske na kratke distance može da doprinese gomilanju kilograma.
„Oslanjanje na kolica ili kola je definitivno faktor koji doprinosi smanjenoj fizičkoj aktivnosti kod djece. Djeci koja su prohodala treba dati više prilika da koriste svoje noge, u razumnoj meri“, poručila je, dodajući da se i u automobile „uskače“ previše brzo, čak i kada se putuje na kratke distance.