Loše prehrambene navike, naročito pretjeran unos šećera, mogu dugoročno narušiti tu ravnotežu, podstaći upalne procese i oslabiti imunitet. Iako povremeni slatki zalogaj nije problem, redovna konzumacija određenih vrsta slatke hrane može imati štetan uticaj na varenje i opšte zdravlje, prenosi Index.
Dijetetičarka Dana Elis Hanes i nutricionistkinja Mišel Sari posebno upozoravaju na dvije vrste slatkiša za koje tvrde da garantuju loše zdravlje crijeva.
Slatka peciva
Mnoga slatka peciva, poput kroasana i mafina, sadrže visoke količine dodatih šećera. Osim toga, siromašna su ključnim nutrijentima kao što su vitamini, minerali i antioksidansi. Konzumacija doručka koji ne sadrži nutritivno bogate namirnice može izazvati neravnotežu u probavnom sistemu i narušiti metaboličku funkciju.
Sari daje predloge za zdravije alternative koje neće izazvati nagli skok šećera u krvi, dovesti do insulinske rezistencije ili negativno uticati na varenje.
– Slatka peciva su prepuna masti i šećera, a nijedan od tih sastojaka nije dobar za vaše zdravlje. Umjesto da svratite po pecivo u kafić, potrudite se da imate nešto pripremljeno kod kuće ujutru – rekla je za SheFinds.
Voćne bombone
Iako povremena šaka bombona ne predstavlja problem, redovno konzumiranje voćnih bombona može negativno uticati na varenje i izazvati neprijatne tegobe. Hanes navodi da su upravo bombone najgora vrsta slatkiša za zdravlje.
Voćne bombone često sadrže vještačke boje i velike količine šećera.
Hanes upozorava da prekomjerni unos ovakvih slatkiša „povećava proizvodnju insulina i može opteretiti cio organizam, što vodi ka upalama“ . To, naravno, može izazvati i nadimanje, kao i neželjeno gojenje jer „šećer podstiče lučenje insulina, koji pomaže u skladištenju viška šećera i kalorija u vidu masti“ .
Kao što je već rečeno, povremeno uživanje u omiljenim poslasticama neće ozbiljno ugroziti zdravlje. Međutim, usvajanje zdravih navika ključno je za održavanje uravnoteženog probavnog sistema.