Konzumacija mlijeka može povećati rizik od srčanog udara kod oko polovine populacije, pokazalo je novo istraživanje.
Naučnici sa Švedskog univerziteta došli su do zaključka da je konzumacija 400 mililitara mlijeka dnevno povezana sa pet odsto većim rizikom od koronarne bolesti srca, prenosi Ekpress.co.uk.
Veća količina laktoze u kravljem mlijeku može izazvati oštećenje ćelija, ubrzavajući proces starenja srca. Istraživanje je sprovedeno na više od 100.000 ispitanika i utvrđeno je da mlijeko najviše pogađa žene, dok muškarci ne doživljavaju takav efekat tokom konzumiranja napitka.
Međutim, ljudi piju manju količinu mlijeka od zabrinjavajuće doze. U Ujedinjenom Kraljevstvu, prosječna osoba popije 171 mililitar dnevno. Smatra se da je rizik kod žena povećan zbog generalno većeg rizika od srčanih oboljenja. Utvrđeno je da žene koje piju nešto manje od pola litra dnevno imaju 12 odsto veće šanse da obole od srčanih oboljenja.
Ljekari preporučuju uvođenje jogurta u ishranu umjesto mlijeka.
„Naša analiza podržava povezanost između unosa mlijeka većeg od 300 ml dnevno i veće stope srčanih oboljenja i infarkta miokarda (srčani udar), posebno kod žena, ali ne i kod muškaraca“, objasnio je profesor Karl Mihalson. Takođe, rizik kod žena je bio evidentan bez obzira na sadržaj masti.
„Zamjena nefermentisanog mleka fermentisanim, koje se konzumira umjereno, mogla bi da smanji rizike“, savjetuju stručnjaci.