Stručnjaci upozoravaju – Najopasnija FRAZA u odgoju djece koju roditelji često KORISTE

Stručnjaci upozoravaju – Najopasnija FRAZA u odgoju djece koju roditelji često KORISTE

Jedna fraza se posebno često izgovara kad vaše dijete kada doživi neko negativno iskustvo, možda se spotaknulo i palo ili se posvađalo s prijateljem, a vi odmah izgovarate: „Nije ti ništa“ . Upravo ona se smatra kao jedna od najopasnijih pri odgoju djece.

Ova dobronamjerna i prečesto korištena fraza uzrokuje dugoročnu štetu na načine koje većina roditelja nikada ne shvata.

U stvari, budući da na prvi pogled izgleda tako bezopasno, to je najopasnija fraza u roditeljstvu.

Uči djecu da sumnjaju u vlastite emocije

Kada je dijete vidno uznemireno i čuje „nije ti ništa“, to šalje zbunjujuću poruku: Ono što osjećam mora da nije stvarno. Vremenom, ovo ih odvaja od njihovog unutrašnjeg emocionalnog svijeta i uči ih da ne vjeruju u vlastite instinkte.

To obezvređuje njihovo iskustvo kada ste im najpotrebniji

Možda to kažete s ljubavlju, ali dijete čuje: „Tvoja osjećanja nisu važna.“ Odbacivanje – ma koliko suptilno bilo – uči ih da su utjeha i povezanost dostupni samo kada su mirni i kada im odgovara. Tu počinje emocionalno potiskivanje.

Prekida emocionalnu obradu

Emocije bi trebale da se kreću kroz tijelo. Kada prekidamo taj prirodni proces preuranjenim uvjeravanjem, oduzimamo djeci sposobnost da identificiraju, imenuju i regulišu svoje emocije. Umjesto da gradimo otpornost, gradimo izbjegavanje.

Uči da je ljubav uslovljena

Nesvjesno, fraze poput „nije ti ništa“, „prestani plakati“ ili „ne boj se“ uslovljavaju djecu da vjeruju da moraju potisnuti svoje emocije kako bi ostali prihvaćeni. Kada ljubav djeluje uslovljeno, emocionalna sigurnost – sam temelj mentalnog zdravlja – počinje se raspadati.

Može preoblikovati djetetovu reakciju na stres

Nervni sistem se razvija kroz ponavljajuća iskustva. Kada je dijete uznemireno i suočeno s odbacivanjem umjesto podrške, njegovo tijelo uči da nije sigurno izražavati emocije. Vremenom to može preoblikovati njihov nervni sistem tako da očekuje odvojenost, što otežava povjerenje, regulaciju i osjećaj sigurnosti u potpunosti.