Ako imate želju da vidite prirodni fenomen polarne svjetlosti univerzalni savjeti su: izbjegavajte svjetlosno zagađenje i potražite uzvišenja. Međutim, da biste ljepoticu auroru borealis sagledali u njenom punom sjaju, uputite se na sjever kontinenta.
Sjeverna sjvetlost je ove godine nekoliko puta obojila nebo širom Evrope, stigla je čak i u naše krajeve, a stručnjaci predviđaju da će 2025. biti odlična godina za uočavanje ovog teško uhvatljivog prirodnog svjetlosnog spektakla.
Uslovi za pojavu prirodnog fenomena, poznatog na našoj polulopti kao aurora borealis, bili su odlični krajem 2024. godine, a to će se nastaviti i tokom sljedeće godine.
Aurore, koje se najčešće vide na geografskim širinama blizu Zemljinih polova, ali se mogu širiti na jug, uglavnom su pod uticajem geomagnetnih oluja koje potiču od aktivnosti na Suncu.
Evo spiska najboljih mjesta za posmatranje polarne svjetlosti u narednih 12 mjeseci u Evropi.
Island Najbolje vrijeme da vidite polarnu svjetlost na Islandu je između septembra i aprila, kada je hladno, vazduh suv, a nebo tamno i vedro. Što je tamnija noć, veća je šansa da se vide jarke boje aurore.
Norveška Na sjeveru Norveška mrak je od poslijepodnevnih časova do kasno ujutru. Tada sjeverna svjetlost prekrije nebo. Ovaj dio Norveške, sa svojim brojnim ostrvima, dubokim fjordovima i strmim planinama, jedan je od najljepših i najzanimljivijih predjela na svijetu gdje se može vidjeti polarna svjetlost.
Finska Najbolje vrijeme da posjetite sjeverne djelove Finske da biste vidjeli aurore je između avgusta i aprila. Dok je zima najpopularnije vrijeme za „lov na polarnu svjetlost“, jesen i proljeće su zapravo najaktivniji periodi fenomena. Sjevernu Laponiju aurore obasjavaju skoro svake druge vedre noći između septembra i marta, dok su u južnoj Finskoj vidljive samo oko 10 do 20 noći godišnje. Ako krenete na sjever ka arktičkom krugu i ako noćno nebo djeluje vedro i zvjezdano, imate dobre šanse da vidite polarnu svjetlost. Držite se dalje od jakog svijetla i zgrada – vrhovi brda i obale jezera predstavljaju dobre tačke za posmatranje.
Foto: Ilustracija, Pixabay
Škotska Sjeverna Škotska leži na istoj geografskoj širini kao norveški grad Stavanger i ostrvo Nunivak na Aljasci, što znači da postoje dobre šanse da se i odatle uoči ples boja na nebu.
Kada je riječ o škotskom arhipelagu Hebridi, polarna svjetlost se može vidjeti na ostrvu Luis i Haris, kao i na najsjevernijem dijelu ostrva Skaj. Dalje na sjeveru, aurora se može opaziti na ostrvima Šetlanda, Orknija i u oblasti Kaitnes. Odlične lokacije da bacite pogled na auroru borealis su varošice i sela na zapadnoj i krajnjoj sjeverozapadnoj obali Škotske.
Grenland Polarna svjetlost se zapravo javlja tokom cijele godine, ali se ne može vidjeti tokom ljetnjih mjeseci na Grenlandu zbog takozvanog ponoćnog sunca. Najbolji doživljaj aurore borealis biće tokom tamnih ali vedrih noći u periodu od septembra do početka aprila. Ako putujete u ovom periodu, auroru možete vidjeti iz bilo kog mjesta, dok se na južnom Grenlandu može vidjeti već od kraja avgusta.
Švedska Već početkom septembra, aurora borealis počinje da se pojavljuje u Kiruni, gradu na krajnjem sjeveru Švedske. Nebo oživi dok ružičaste, zelene i ljubičaste pruge plešu visoko iznad tla.
I do trenutka kada zima u potpunosti nastupi, što je otprilike u januaru, polarna svjetlost se može vidjeti širom švedske Laponije – ogromne oblasti na sjeveru Švedske koja pokriva skoro četvrtinu zemlje. Krajem marta i početkom aprila ljubiteljima aurore pružaju se poslednje prilike da pogledaju talasaste nebeske šare.