Prije nego što vaš uređaj doživi dramatičnu smrt i prikaže „plavi ekran greške“, vaš računar će vam poslati upozoravajuće znakove da ne funkcioniše kako bi trebalo. Ako želite da izbjegnete skupe popravke ili zamjenu, trebalo bi da obratite pažnju na to šta vam vaš kompjuter govori prije nego što bude prekasno.
Evo na šta treba da obratite pažnju:
Vaš računar se stalno zamrzava
Ako pokušate da pomerite miša, a računaru treba nekoliko sekundi da reaguje, ili ako se vaši internet pregledači stalno zamrzavaju, treba da se zabrinete.
Ako vam laptop povremeno zadrži i ne reaguje, to obično znači da laptop ne može da pristupi ili obradi podatke – kaže Arthur Ši, stručnjak za baterije i elektroinženjer.
Ovo nije problem koji treba ignorisati jer može značiti da vaš hard disk može uskoro da crkne, kao i da svi vaši važni dokumenti koji su sačuvani na njemu mogu da nestanu.
Hard disk će uskoro umrijeti, ili fajlovi na operativnom sistemu mogu biti malo oštećeni iz nekog razloga, a ako operativni sistem potpuno otkaže, nećete moći da pokrenete računar i dođete do svog fajla – upozorava Ši.
Čujete kako ventilatori računara stalno bruje
Ako čujete interne ventilatore računara, to je zabrinjavajući znak jer to znači da vaš računar radi prekovremeno da bi pokrenuo procesor i počinje da se pregrijava.
Ako ventilator umre, postoji mnogo veća šansa da se desktop ili laptop pregriju, a to će izazvati probleme – kaže Ši.
Ši kaže da su bučni ventilatori problem koji treba rešiti prije nego što ventilator potpuno prestane da funkcioniše. Dubinsko čišćenje može da pomogne da ventilatori dobro rade.
Baterija vašeg računara prestaje da se puni
Ako napunite računar cijelu noć, a baterija traje samo 30 minuta nakon što je isključite, to može biti znak da baterija umire.
Sa uređajem koji se puni, postoji trenutak kada više ne može da se napuni do 100 odsto. Može da pokaže 100 odsto, ali u stvari ono što ostaje u bateriji je 80 odsto njenog kapaciteta. A onda svaki put kada je punite, gubi se malo prostora za energiju da zapravo bude sačuvana i postojana u toj bateriji.
Nakon određenog trenutka, vaša baterija će morati da se zamijeni, što može biti lako ili nemoguće, u zavisnosti od modela koji imate.
Šta možete da uradite?
Prije nego što odnesete računar na popravku, pokušajte da pokrenete ugrađeni dijagnostički alat softvera da vidite šta bi moglo biti u problemu i da li je to problem koji možete rješiti sami.
Na IBM računarima, alat Task Manager prikazuje sve procese koji se pokreću na Windows serveru i može dijagnostikovati probleme sa performansama.
U nekim slučajevima, brisanje aplikacije ili kupovina više memorije može rješiti problem sa sporim performansama, prenosi Huffpost.